Pasaulyje

2019.11.21 17:43

Dėl gaisrų oras Sidnėjuje toks užterštas, kad smogas įjungia priešgaisrines signalizacijas

Julija Šakytė, LRT.lt2019.11.21 17:43

Sidnėjų apgaubusi migla, paskandinusi ir aplinkinius priemiesčius, iš paukščio skrydžio tikrai gniaužia kvapą. Vis dėlto ant žemės smogas kur kas mažiau viliojantis – Australijoje pabudę gyventojai galėjo net susipainioti – gal jie Pekine ar Delyje.

Šis vaizdas – tai Sidnėjų apgaubę pavojingi Australijos rytinėje pakrantėje siaučiančių miškų gaisrų dūmai, dėl kurių didžiausiame šalies mieste smarkiai padidėjo oro tarša.

Taip pat skaitykite

Oficialūs duomenys rodo, kad tarša visame Sidnėjuje pasiekė pavojingą lygį. Kietųjų dalelių, kurių aerodinaminis skersmuo iki 2,5 mikrometro, koncentracija miesto šiaurės vakaruose pasiekė 186 ppm (milijoninių dalių) ir prilygo taršai Indijos sostinėje Delyje.

„Labai sunku kvėpuoti“, – trečiadienį LRT.lt sakė Australijoje gyvenanti Aileen Reyes.

Mergina pasakoja, kad tiršti dūmai suaktyvina biuro priešgaisrines signalizacijas, todėl tai ne juokais išgąsdina ir sutrikdo darbą. Pasak jos, gyventojai buvo perspėti vengti fizinio aktyvumo lauke, toliau skelbiamas „visiškas laužų draudimas“. Tai reiškia, kad visi ugnies židiniai lauke yra draudžiami, taip pat draudžiama veikla, kuri gali sukelti gaisrą, pavyzdžiui, suvirinimo darbai lauke.

„Situacija labai liūdna. Dega didžiulės teritorijos. Be galo karšta, namų langus baisu net atidaryti, nes baisiausia dūmų smarvė. Bijau dukrytę į lauką leisti, nes nenoriu, kad kvėpuotų tokiu oru. Nuolat per žinias pranešinėja, koks didelis užterštumas“, – LRT.lt pasakoja Sidnėjuje gyvenanti lietuvė Monika Cyplys.

Kita lietuvė Aistė Rakauskaitė pasakoja prabusi naktį iš pirmadienio į antradienį, nes pajutusi degėsių kvapą namuose. Tiesa, mergina sako iškart nesupratusi, kas vyksta.

„Ryte visas dangus rūke skendėjo, o kvapas griaužė gerklę, nosį kutena. Po 2 minučių nuo išėjimo iš namų pradėjau čiaudėti, teko gerti vaistus nuo alergijos. Praėjusią savaitę, kuomet buvo blogiausia ir pirma banga (gaisro – LRT.lt), antradienį buvo 37 laipsniai karščio, o vakare pakilo ir vėjas. Kadangi dirbu kavinėje pačiame miesto centre, staliukai lauke buvo padengti, atrodytų, dulkėmis, bet iš tikrųjų pelenų sluoksniu. Kas 20 minučių teko iš naujo juos valyti, vis tiek tas pats. Dangus tądien buvo tiesiog rožinis“, – įspūdžius pasakoja lietuvė.

Gaisrai plečiasi

Stori dūmų ruožai taip pat sukėlė problemų ir Adelaidės gyventojams. Pietų Australijos miestų – Kubovio ir Vulbėjaus – gyventojams buvo liepta išvykti, kai liepsnų liežuviai iš Edithburgho pajudėjo link gyvenviečių – baiminamasi, kad tai gali sukelti pavojų namams ir žmonių gyvybei.

Tiesa, blogiausios oro sąlygos tikėtinos Viktorijos valstijos šiaurėje. Nors likusioje valstijos dalyje sąlygos bus švelnesnės, gaisro pavojus įvardijamas kaip „aukštas“ arba „labai aukštas“. Taip pat pranešama, kad kai kurie mokymo centrai bei mokyklos bus uždarytos. Apie pavojingas sąlygas pranešama ir Tasmanijoje, Kvynslande.

Kaip skelbia „dailymail.co.uk“, tikimasi, kad po 2 savaičių alinančios kovos su gaisrais, artimiausiomis dienomis gesinimo sąlygos pagerės. Manoma, kad šiaurės rytų vėjai palei pakrantę padės ugniagesiams sustabdyti gaisrų plitimą, kuris tęsiasi ir ketvirtadienį.

Per gaisrus Naujajame Pietų Velse ir Kvynslande nuo rugsėjo, kai neįprastai anksti prasidėjo gaisrų sezonas, žuvo šeši žmonės, sunaikinta šimtai namų.

Australijos rytuose šiuo metu siaučia daugiau kaip 110 gaisrų, kurių dešimtys dar nesuvaldyti.

Pastebėta anomalija

Visoje šalyje tebedegant gaisrams, kai kurie Naujajame Pietų Velse gyventojai pastebėjo „bauginančią“ anomaliją, kurią sukėlė gaisrai. Internete pradėjo plisti nuotraukos su danguje ryškiai raudona spalva degančia saule.

Šį reiškinį tikina mačiusi ir užfiksavusi lietuvė M. Cyplys: „Įamžinau vienintelę nuotrauką, kaip besileidžianti saulė nuo dūmų tiesiog raudona“.

Pasak mokslininkų, Australijos krūmynų gaisrų sezonas dėl klimato kaitos prasideda vis anksčiau ir tampa vis sunkesnis.

Šalies konservatorių Vyriausybė, siekdama apsaugoti pelningą kasybos industriją, ignoruoja intensyvėjančius raginimus apriboti iškastinio kuro deginimą ir smarkiai sumažinti taršą šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis.

Žinios. Sidnėjų apgaubė pavojingi Australijos rytinėje pakrantėje siaučiančių miškų gaisrų dūmai
Ugnies liežuviai Australijoje neslopsta: pirmąkart šalies istorijoje liepsnos grasina Sidnėjui
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt