Pasaulyje

2019.11.20 19:44

Serbija tiria įtariamą šnipinėjimo incidentą dalyvaujant Rusijai

Raimondas Čiuplys, BNS2019.11.20 19:44

Serbijos tarnybos tiria pranešimus apie įtarimą šnipinėjimo incidentą, prie kurio galimai prisidėjo Rusija ir apie kurį buvo sužinota socialiniuose tinkluose pasirodžius kompromituojančiam vaizdo įrašui, trečiadienį pranešė pareigūnai.

Šalies karinės žvalgybos agentūrai buvo pavesta išnagrinėti pranešimus, kad numanomas Rusijos karinės žvalgybos agentas buvo nufilmuotas duodantis kyšį vienam aukšto rango Serbijos saugumo tarnybos nariui, nurodė ministrė pirmininkė Ana Brnabič.

„Laukiu naujos informacijos, – sakė A. Brnabič. – Palaikau kontaktus su prezidentu. Jei visa tai tiesa, tai rimta problema“.

Vaizdo įrašas, kuriame matyti galimas kyšio davimo atvejis, lapkričio 17 dieną buvo paskelbtas platformoje „YouTube“. Jame, regis, matyti, kaip Rusijos diplomatas per susitikimą Belgrade perduoda Serbijos agentui krepšį. Vėliau serbas iš tikriausiai to paties krepšio išima voką su pinigais.

Serbijos valstybinė televizija pranešė, kad šalies žvalgybos agentūra patvirtino įrašo autentiškumą. Saugumo žvalgybos agentūros analitikas Relia Želskis pareiškė transliuotojui, kad buvo patvirtinta, jog vaizdo įraše matyti Rusijos agentas.

Vis tik R. Želskis atsisakė atskleisti įtariamo serbų agento, kurio veidas įraše yra neryškus, tapatybę. Pasak pareigūnų, bus paskelbta daugiau informacijos po ketvirtadienį numatyto posėdžio Serbijos nacionalinio saugumo taryboje – šalies pagrindinės už saugumą atsakingoje institucijoje.

Serbų gynybos ministras Aleksandras Vulinas pareiškė naujienų agentūrai „Tanjug“, kad „padėtis yra labai rimta. Ministras spėjo, kad incidentas susijęs su Serbijos sprendimu tęsti karinio neutralumo politiką, nors dauguma šalių Balkanų regione prisijungė prie NATO“.

Serbija siekia narystės Europos Sąjungoje, tačiau palaiko glaudžius ryšius su Rusija. Belgradas, vienas iš nedaugelio Maskvos sąjungininkų Europoje, pažadėjo nestoti į NATO ir atsisakė paremti Vakarų sankcijas Rusijai dėl jos veiksmų Ukrainoje.