Pasaulyje

2019.11.20 16:17

Estija nori ratifikuoti sienos su Rusiją sutartį, bet Kremlius nesutinka su pretenzijomis

BNS2019.11.20 16:17

Rusija, atsižvelgdama į artėjantį „Brexitą“, su nerimu stebi įvykius Europos Sąjungoje, nes Maskva yra suinteresuota, kad blokas būtų išsaugotas, trečiadienį pareiškė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Kalbėdamas per vieną forumą V. Putinas pabrėžė, kad jo šalis suinteresuota Bendrijos išlikimu, nes nori bendrauti su nuspėjamu ir suprantamu partneriu.

„Su nerimu stebime, kas ten vyksta. Didelė dalis mūsų aukso ir užsienio valiutos atsargų nominuota eurais. Nepaisant mažėjančios prekybos apyvartos po įvairių sprendimų įvesti sankcijas, prekybos apyvarta dar sumažėjo – dabar ji yra šiek tiek mažesnė nei 300 mlrd., o buvo 450 mlrd. Tačiau ji vis dar auga“, – sakė jis.

„Europos Sąjunga mums yra didžiausia prekybos ir ekonomikos partnerė, todėl esame suinteresuoti, kad viskas išliktų ir veiksmingai veiktų“, – nurodė V. Putinas, pridurdamas, kad būtent todėl Rusija analizuoja įvykius Bendrijoje ir toliau juos stebės.

V. Putinas pareiškė, kad nesutarimai Europos Sąjungos viduje kilo „dėl absoliučiai konkrečių dalykų“.

„Nemanau, kad JK mokesčių mokėtojams patinka mokėti mokesčius, suprantant ir žinant, kad nemaža dalis jų pinigų išleidžiama tam, kad kelnių nepamestų tie, kas dar nepasiekė tam tikro ekonominio išsivystymo lygio.

Tai skaičiuojama dešimtimis milijardų. Yra ir kitų aspektų. Pavyzdžiui, Europos Parlamento sprendimai vienaip ar kitaip paveikia visas ES nares. Be abejo, ne visiems tai patinka“, – teigė Rusijos prezidentas.

„Norėčiau atkreipti jūsų dėmesį į štai ką: artėjant 2028 metams kai kurios Rytų Europos šalys jau pasieks ekonominio išsivystymo lygį, kuriam esant jos nebegaus tam tikrų dotacijų ir įvairios paramos iš visos bendro Europos biudžeto.

Ir jos turės mokėti, kaip tai iki šiol darė Didžioji Britanija. Nesu tikras, kad (šioms šalims) nekils tų pačių minčių, kaip šiandien kyla pačiai Didžiajai Britanijai“, – pažymėjo V. Putinas.

„Nežinau, ar atsižvelgiant į nedaugelį ką tik paminėtų tendencijų, įmanoma išsaugoti ES dabartiniu pavidalu, bet žinau, kad Europos vadovai tai supranta ir, žinoma, galvoja apie tai.

Jie turi įvairių scenarijų, kaip konsoliduoti ES nares, kaip pasiekti tvaresnių integracijos formų. Nežinau, ar jiems pavyks tai padaryti. Bet kokiu atveju norėčiau palinkėti jiems sėkmės“, – pridūrė valstybės vadovas.

Kremlius taip pat pateikė pareiškimą dėl Estijos teritorinių pretenzijų, kurias Talinas grindžia viena praeito šimtmečio sutartimi. Jas Rusija atmeta.

„Laikome tai nepriimtinu dalyku ir negalime su tuo susitikti“, – žurnalistams pareiškė rusų prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, atsakydamas į klausimą, kaip šiuos reikalavimus vertina Kremlius.

Išvakarėse Estijos parlamento pirmininkas Hennas Polluaasas pareiškė, kad norint ratifikuoti įstrigusį dvišalį pasienio susitarimą Maskva turi pripažinti Estijos teritoriją remdamasi 1920 metų Tartu taikos sutartimi.

Pagal tą sutartį sovietinė Rusija pirmoji pripažino Estijos valstybės nepriklausomybę ikikarinių sienų teritorijoje.

Rusija Tartu taikos sutartį laiko teisinės galios neturinčiu istoriniu dokumentu ir mano, kad jo pripažinimas leistų Talinui reikšti tolesnes teritorines pretenzijas.

H. Polluaasas kaip tik pareiškė, kad Maskva turi grąžinti jo šaliai „aneksuotas teritorijas“. Jis pabrėžė, kad Rusijos ir Estijos siena nustatyta Tartu taikos sutartimi.

„Visos valstybės pripažino Estiją atsižvelgdamos būtent į tokias sienas. Pažanga dėl pasienio sutarties gali būti pasiekta tik pripažinus Tartu taikos sutartį ir ja nubraižytas sienas, jų atkūrimas iš Rusijos pusės“, – pareiškė estų parlamento pirmininkas.

Tuo metu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas jau prieš daugelį metų atmetė galimybę derėtis su Baltijos šalimis dėl kokių nors teritorinių klausimų.

Tokį pareiškimą jis padarė dar 2005 metais, kalbėdamas apie Latvijos išsakytus teritorinius priekaištus dėl Pytalovo srities Rusijos rytuose.

Šia proga jis per susitikimą su laikraščio „Komsomolskaja pravda“ ištarė savo žinomą frazę: „Ne Pytalovo sritį jie gaus, o nugaišusio asilo ausis“.