Pasaulyje

2019.11.19 21:38

Į Norvegiją grįžęs Bergas ruošiasi rašyti knygą, papasakojo apie „paslaugą“ draugui

teigia jautęs žvalgybos spaudimą; atnaujinta 11.15
LRT.lt, BNS2019.11.19 21:38

Į tėvynę sugrįžęs norvegas Frode Bergas tvirtina per daug neprieštaravęs, kai draugas paprašė „padaryti paslaugą“. Dėl šios „paslaugos“ jis beveik dvejus metus praleido Rusijos kalėjime, skelbia nrk.

Antradienio apie 19 val. vakaro vietos laiku (20 val. Lietuvos laiku) F. Bergas atvyko į viešbutį, kuriame surengė savo spaudos konferenciją. Jį atlydėjo advokatas Brynjulfas Risnesas.

Taip pat skaitykite

„Smagu čia būti. Džiaugiuosi šiandien būdamas čia ir pasimatęs su šeima“, – sako F. Bergas, apsiašarojęs vos pradėjus spaudos konferenciją.

F. Bergas jau anksčiau yra pripažinęs, kad dirbo Norvegijos žvalgybai kaip kurjeris, tačiau teigia nežinojęs, kad jo užduotys susijusios su šnipinėjimu.

„Esu nuteistas už šnipinėjimą, bet nesu šnipas“, – sako F. Bergas.

Buvęs pasienio pareigūnas F. Bergas 2017 m. gruodžio pradžioje buvo sulaikytas Rusijos saugumo tarnybos vizito Maskvoje metu.

Jis buvo kaltinamas rinkęs įslaptintą informaciją apie Rusijos karinį jūrų laivyną Norvegijos žvalgybai ir atsidūrė itin griežto režimo Lefortovo kalėjime. Norvegas prisipažino dirbęs Norvegijos žvalgybos kurjeriu, tačiau teigė nežinojęs, kad jo veikla susijusi su šnipinėjimu.

„Manęs paprašė padaryti paslaugą. Daug negalvodamas apie tai, pasakiau „taip“, kad padėčiau. Aš įvykdžiau penkis tokius pristatymus“, – teigia F. Bergas

F. Bergas surengtoje konferencijoje dar kartą pakartojo, kad laikas, praleistas Rusijos įkalinimo įstaigoje po 2017 m. gruodžio 5 d. įvykusio suėmimo, „buvo sunkus“. Ji tikina skaičiavęs, kad praleido 711 dienų garsiajame Lefortovo kalėjime, Maskvoje.

„Kalėjime esi vienas. Iškyla bendravimo problemų ir jautiesi sutrikęs“, – apie išgyvenimus pasakoja F. Bergas.

Norvegas taip pat buvo paklaustas, ar jis buvo patyręs psichologinį ar fizinį kankinimą Rusijos žvalgybos tardymo metu. F. Bergas tokius pareiškimus atmetė, tačiau atkreipė dėmesį, kad gyventi devynių su puse kvadratinio metro plote su kitu žmogumi visą parą buvo našta.

„Jei norite, galite vadinti mane naivuoliu, bet jaučiu, kad mane apgavo „E-tjenesten“, – sakė jis, paminėdamas Norvegijos žvalgybos tarnybą. Pasak jo, jis buvo apgautas ir spaudžiamas daryti tai, ko nenorėjo.

Pasak F. Bergo, paprašytas vieno pažįstamo, kuris, jo nuomone, yra susijęs su Norvegijos slaptosiomis tarnybomis, jis sutiko 2014 metais kai ką pristatyti vienu adresu Maskvoje. „Tuomet jiems tapo labai svarbu, kad pristatyčiau ir dar vieną siuntinį“, – norvego pasakojimą aprašo naujienų portalas NRK.no.

F. Bergas sakė, kad kaip kurjeris veikė dar keturis kartus, nežinodamas, ką gabena. Norvegas taip pat patikino, kad su juo nebuvo kalbėta apie galimas pasėkmes, jeigu jis būtų sulaikytas, rašo NRK.no.

Jis teigė du kartus bandęs liautis, bet pajuto minėto pažįstamo „spaudimą“.

„Aš nusivylęs ir pasipiktinęs tuo, kas įvyko“, – pridūrė jis.

Kaip rašo naujienų portalas VG, F. Bergas pareiškė, kad Norvegijos žvalgybos taikyti metodai šiuo atveju buvo visiškai kvaili.

„Tai didelis žvalgybos skandalas, bet turinio dar neatskleisiu, nes rengiuosi parašyti knygą“, – sakė jis.

F. Bergą rusai Maskvoje sulaikė 2017 metais. Šiemet jam buvo paskirta 14 metų laisvės atėmimo bausmė dėl šnipinėjimo. Norvegas buvo paleistas per atsikeitimą šnipais tarp Rusijos ir Lietuvos praėjusį penktadienį. Šeštadienį jis išvyko į Norvegiją.

F. Bergas prisimena, kaip į kalėjime esantį susitikimų kambarį praėjusios savaitės trečiadienį atėjęs jo advokatas nusišypsojo ir pasakė, kad jis pagaliau bus paleistas iš kalėjimo ir galės išvykti iš Rusijos.

Kaip rašo NRK.no, tuomet vyras atgavo ir prieš dvejus metus iš jo konfiskuotus daiktus, lagaminą.

„Apie trečią valandą nakties penktadienį, aš buvau pažadintas ir turėjau 30 minučių susiruošti ir atsidurti manęs laukiančioje mašinoje. Apsirengiau ir su Rusija Federalinės saugumos tarnyba vykau į oro uostą, iš ten suplanuotu skrydžiu išvykome į Kaliningradą“, – per spaudos konferenciją sakė F. Bergas.

Remiantis NRK.no pateikiamu norvego pasakojimu, nusileidęs Kaliningrade, jis buvo nuvežtas į pasienio su Lietuva postą: „Buvo perskaitytas Rusijos prezidento V. Putino malonės suteikimo aktas. Tada jis (F. Bergo advokatas) pasakė, kad dabar esu laisvas ir tuomet mes nuėjome prie sienos ribos.“

Norvegijos parlamentas aiškinasi, ar žvalgyba nepažeidė įstatymų dėl F. Bergo, kuris kartu su dviem Lietuvos piliečiais iškeistas į du Rusijos šnipus. Norvegijos pareigūnai atsisakė komentuoti galimus F. Bergo ir žvalgybos tarnybos ryšius.