Pasaulyje

2019.11.19 10:34

Johnsonas ir Corbynas ruošiasi rinkimų debatams, bet studentai sugalvojo būdą atsikratyti premjero

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.19 10:34

Jungtinėje Karalystėje artėjant gruodžio 12 d. rinkimams, antradienį tiesioginieme eteryje pirmą kartą turėtų susitikti pagrindiniai pretendentai – konservatorių premjeras Borisas Johnsonas ir kairiųjų lyderis leiboristas Jeremy Corbynas. 

Apklausų duomenimis, konservatoriai pirmauja, bet britų politologai perspėja, kad abi pusės per daug nutolo nuo politinio centro ir tai kelia didelį susirūpinimą Jungtinės Karalystės verslininkams ir eiliniams žmonėms.

Likus 3 savaitėms iki pirmalaikių rinkimų britams neįprastu laiku viduryje gruodžio, abu priešingų politinių stovyklų lyderiai bando užsitikrinti Britanijos verslininkų palankumą. B. Johnsonas žada šiek tiek sumažinti mokesčius ir įvykdyti „Brexitą“, kad verslas vėl galėtų aiškiai planuoti darbus.

Jis gąsdina verslo atstovus dar vienu referendumu dėl „Brexito“ ir dėl Škotijos nepriklausomybės.

„Noriu, kad kiti metai būtų produktyvumo ir augimo metai, o ne dviejų referendumų metai. Nenoriu, kad gruodžio 13-ąją atsibustume ir Dawningo gatvėje išvystume košmarišką vaizdą – Jeremy Corbyną ir leiboristų partiją“, – teigia B. Johnsonas.

Savo ruožtu, leiboristų lyderis tikina verslininkus, kad jo „Brexitas“ – išsilaikant Europos muitų sąjungoje – bus gerokai palankesnis, nors jis pats žada privatizuoti plačiajuostį interneto ryšį, geležinkelius ir paštą.

„Ministro pirmininko susitarimas neužbaigs kenksmingo neaiškumo ir neįvykdys „Brexito“. Jis tik privers mus metų metus derėtis. Kaip sakė Michelis Barnier, prekybos susitarimui pagal premjero sąlygas reikėtų ne mažiau kaip 3 metų, o toksiška prekybos sutartis su prezidentu Trumpu užtruktų dar ilgiau“, – teigia J. Corbynas.

Britų politologų nuomone, akivaizdu, kad ir B. Johnsono dešinysis nacionalizmas, ir J. Corbyno kairuoliškas socializmas nepatinka verslininkams – tai rodo jau pusantrų metų mažėjančios investicijos.

Savo ruožtu britų jaunimas, ypač studentija, akivaizdžiai nepalaikanti B. Johnsono „Brexito“ politikos, tvirtina nužiūrėjusi jo silpną vietą – jo paties rinkimų apygardoje Aksbridže.

„Iš emės susirinkome tam, kad užregistruotume žmones balsuoti Aksbridže, nes čia kandidatuoja Borisas. Galime būti pirmieji, kurie išspirs valdantį premjerą iš posto. Taip nutiko tik 1906-aisiais. Jo persvara tik 5 tūkst. balsų, o vien universitete yra 13 tūkst. studentų. Taigi, jei bent pusė jų užsiregistruos balsuoti, galime labai lengvai atsikratyti Boriso Johnsono“, – sako judėjimo „FCK Boris“ atstovė Rosa Cardonna.

Studentai sunerimę, kad rinkimai rengiami per jų atostogas, kai dauguma išsivažinėja.

„Norime pabendrauti su jaunimu ir paaiškinti, kaip jie gali užsiregistruoti balsuoti. Jie gali balsuoti ir paštu, jei nežinos, kur tuo metu bus. Norime, kad jie balsuotų, nes jaunimas dažniausiai to nedaro“, – sako kitas judėjimo atstovas Connoras Woodmanas.

Rinkimų apklausos vis dar rodo konservatorių pranašumą prieš leiboristus, bet beveik neabejojama, kad nė viena tradicinė britų partija naujame parlamente daugumos negaus, todėl šalies politika priklausys nuo mažesnių politinių veikėjų, tokių kaip „Brexito“ partija ar „Brexitą“ atšaukti planuojančių liberalų.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 3:59 min.

Žinios. Sidnėjų apgaubė pavojingi Australijos rytinėje pakrantėje siaučiančių miškų gaisrų dūmai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt