Pasaulyje

2019.11.19 10:06

Honkongo universitete protestuotojai lieka užsibarikadavę, Pekinas atsiuntė naują policijos vadą

ELTA, BNS2019.11.19 10:06

Maždaug 100 protestuotojų vis dar yra užsibarikadavę Honkongo politechnikos universitete, antradienį per spaudos konferenciją sakė šio pusiau autonominio miesto vadovė Carrie Lam.

Vadovės teigimu, apie 600 kitų protestuotojų, kurie taip pat buvo užsibarikadavę universiteto miestelyje, pasidavė policijai.

Pasak C. Lam, Honkongo vyriausybė bando rasti „taikų aklavietės tarp protestuotojų ir policijos sprendimą“ ir paragino visus universitete tebesančius žmones pasiduoti.

Tarp institucijoms jau pasidavusių žmonių buvo 200 nepilnamečių. Jiems buvo leista eiti namo, prieš tai atlikus tapatybės patikrinimus.

Dėl nesibaigiančių neramumų Honkonge antradienį dauguma mokyklų ir darželių vis dar lieka uždaryti.

Demonstracijos Honkonge prasidėjo dar birželio mėnesį prieš ekstradicijos į žemyninę Kiniją įstatymo projektą. Protestai vėliau peraugo į raginimus vykdyti demokratines reformas ir atlikti tyrimus dėl policininkų smurto prieš protestuotojus.

Universitetas tapo naujausių protestuotojų ir policininkų susirėmimų vieta.

Honkongas – buvusi Didžiosios Britanijos kolonija. Didžioji Britanija 1997 metais grąžino Honkongą Kinijai, kuri sutiko valdyti Honkongą pagal „viena šalis, dvi sistemos“ susitarimą.

Naujas policijos vadas

Kinija paskyrė naują Honkongo policijos vadovą, taip dar kartą pademonstruodama didelę centrinės vyriausybės galią šios teritorijos institucijoms.

Naujasis miesto policijos vadas Chrisas Tangas Ping-keungas sakė, kad tarp jo prioritetų bus atkirtis neteisingiems kaltinimams policijos adresu ir visuomenės nuraminimas dėl policijos misijos.

Po antradienį ryte įvykusios ceremonijos Ch. Tangas Ping-keungas sakė: „Turime išsaugoti Honkonge įstatymą ir tvarką, o įstatymų pažeidimų Honkonge mastas yra didžiulis, yra tam tikra bendruomenės dalis, kuri taip pat toleruoja šią nelegalią veiklą.“

Daugiau kaip 30 metų policijoje dirbantis Ch. Tangas Ping-keungas pareigas perėmė iš Lo Wai-chungo (Lo Vaičungo), kuris po 35 tarnybos metų išeina į pensiją.

Honkongo vyriausybė sakė, kad Ch. Tangas Ping-keungas buvo paskirtas „rekomendavus ir paskyrus“ Honkongo lyderei C. Lam, bet galutinis pritarimas buvo duotas Valstybės Taryboje – vyriausybėje – Pekine.

Panašiai buvo paskirta ir pati C. Lam. Teisė tiesiogiai kelti kandidatus ir rinkti miesto vadovą yra tarp pagrindinių protestuotojų reikalavimų.

Honkongas garsėja kaip vienas saugiausių miestų pasaulyje, o jo policijos pajėgos ilgą laiką buvo giriamos už profesionalumą ir nepaperkamumą.

Tačiau Honkongo policijos įvaizdis smarkiai nukentėjo per beveik pusę metų miestą krečiančius neramumus. Policija buvo kaltinama pernelyg didelės jėgos naudojimu, piliečių puldinėjimu ir ryšiais su organizuotu nusikalstamumu.