Pasaulyje

2019.11.18 17:00

Honkongo protestuose pratrūko smurtas, Kinija žada nesėdėti rankų sudėjusi

policija puolė universiteto komplekse esančius protestuotojus
BNS2019.11.18 17:00

Kinija nesėdės rankas sudėjusi, jei  beveik pusmetį trunkantys protestai Honkonge taps „nebekontroliuojami“, pirmadienį pareiškė šalies ambasadorius Jungtinėje Karalystėje.

„Manau, kad Honkongo vyriausybė labai stengiasi suvaldyti padėtį“ – per spaudos konferenciją Londone sakė Liu Xiaomingas.

„Vis tik padėčiai tapus nebekontroliuojamai centrinė vyriausybė tikrai nesėdės rankas sudėjusi ir nelauks. Turime pakankamai ryžto ir galios užbaigti tuos neramumus“, – kalbėjo jis.

Jo pareiškimas nuskambėjo po reto atvejo, kai Kinijos kariai savaitgalį išėjo į Honkongo gatves vaikyti demonstrantų, pasisakančių už demokratiją.

Kinijos Liaudies išlaisvinimo armija turi kareivines viename prestižiniame Honkongo rajone.

„Jie ten laikomi, kad parodytų Kinijos suverenitetą, ir jie ten yra dėl gynybinių priežasčių“, – paaiškino diplomatas, atsakydamas į klausimą apie galimą kariuomenės įsikišimą.

Liu Xiaomingas taip pat perspėjo dėl „užsienio įsikišimo“ į Kinijos vidaus reikalus, ypač išskirdamas Didžiąją Britaniją ir Jungtines Valstijas.

Didžioji Britanija, buvusi Honkongo kolonijinė valdytoja, pirmadienį pareiškė esanti „rimtai susirūpinusi“ dėl naujausio smurto protrūkio šioje teritorijoje.

Riaušių policija bandė išvaikyti kelis šimtus demokratijos šalininkų aktyvistų, užėmusių vieną universiteto miestelį ir padegusį įėjimą į jį.

Pareigūnai, į kuriuos pastarosiomis dienomis lėkė strėlės, panaudojo ašarines dujas ir kovinius ginklus.

„Svarbu, kad sužeistieji galėtų gauti tinkamą medicinos pagalbą, o norintiems pasitraukti iš [universiteto] teritorijos būtų užtikrintas saugus koridorius“, – nurodė Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerija.

Ji paragino nutraukti smurtą ir „visoms šalims pradėti prasmingą politinį dialogą prieš sekmadienį numatytus Rajono Tarybos rinkimus“.

Liu Xiaoming kaltino protestuotojus bandymu „užgrobti valdžią“, destabilizavus ir paralyžiavus Honkongą.

Jis perspėjo, kad Honkongas „grimzta į bedugnę“, ir, jeigu smurtas užsitęs, „ateitis bus neįsivaizduojamai baisi“.

„Kažkada buvusi Rytų žvaigždė virsta Rytų randu“, – sakė jis žurnalistams.