Pasaulyje

2019.11.18 12:28

Baltarusijos apžvalgininkas: rinkimų stebėtojai matė balsų klastojimą ir buvo išmesti iš apylinkių

ESBO skelbia apie pagarbos demokratijai stygių
LRT RADIJAS, LRT.lt, ELTA, BNS2019.11.18 12:28

Baltarusijoje sekmadienį vyko rinkimai į 110-ies vietų šalies parlamentą, tačiau į jį nepateko nė vienas opozicijos atstovas. Visi parlamentarai atstovaus prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai lojalias partijas. Baltarusijos politikos apžvalgininkas Dmitrijus Mickevičius sako, jog rinkimų stebėtojai buvo išmetami iš apylinkių.

Baltarusijoje sekmadienį vykę parlamento rinkimai, per kuriuos opozicija negavo nė vienos vietos, pademonstravo pagarbos demokratijai stygių ir neleido rinkėjams ir kandidatams pasinaudoti esminėmis laisvėmis, pirmadienį paskelbė Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojai.

„Šie rinkimai pademonstravo bendrą pagarbos demokratiniams įsipareigojimams stygių“, – sakė Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) trumpalaikės stebėtojų misijos vadovės Margaretos Cederfelt pranešime.

ESBO, pasiuntusi į rinkimus Baltarusijoje 400 stebėtojų, padarė išvadą, kad „pagrindinių laisvių nebuvo paisoma“.

Anot D. Mickevičiaus, baltarusiai rinkimų stebėtojai buvo išmetami iš rinkimų apylinkių, buvo kviečiama policija.

„(...) Bresto mieste, vienoje iš rinkimų apylinkių stebėtojas nufilmavo kaip vaikų darželio auklėtoja ruošiasi į rinkimų urną įmesti visą šūsnį biuletenių. Stebėtojas visa tai užfiksavo, o jį už tai iš rinkimų apylinkės išmetė. Vėliau Centrinės rinkimų komisijos pirmininkė pareiškė, kad už tokius veiksmus stebėtojai turėtų netekti akreditacijos. Jokių priekaištų darželio auklėtojai pirmininkė neturėjo. Tokių situacijų labai daug“, – LRT RADIJUI sako D. Mickevičius.

Jis pabrėžia, jog Baltarusijos žiniasklaidos pateikiamos rinkimų baigties prognozės paprastai pasitvirtina 95 proc. tikslumu.

„Iš karto yra visiems žinoma, kurie politikai pateks į parlamentą. Vienintelė likusi intriga – ar valdžia leis į parlamentą patekti kokiems nors opozicijos atstovams. Tačiau žvelgiant į tai, kaip buvo klastojamas balsavimas, aš jau nebežinau, ko tikėtis“, – teigia Baltarusijos politikos apžvalgininkas.

Anot D. Mickevičiaus, Baltarusijos politikoje po šių rinkimų jokių pokyčių tikėtis neverta: „Oficiali valdžia savo veiksmais parodo, kad šie rinkimai tėra tik formalumas. Valdžiai lojaliose žiniasklaidos priemonėse apie rinkimus nė nekalbama. Jos daugiau skiria dėmesio orams, nei rinkimams. Todėl aš nelaukiu kokių nors pokyčių šalyje. Galbūt pokyčiai vyks tik į blogą. Todėl, kad visi rinkimų klastojimai interneto eroje tampa geriau žinomi, akivaizdūs. Valdžiai bus sunkiau eilinį kartą mėginti parodyti, kad viskas vyko sąžiningai prieš rinkimų stebėtojus iš Vakarų.“

Opozicija, kritikų vadinamuose butaforiniais, parlamento Atstovų rūmuose neteko paskutinių turėtų dviejų mandatų, nes kai kuriems opozicijos kandidatams buvo uždrausta dalyvauti sekmadienio rinkimuose.

Taip pat skaitykite

Oficialiais duomenimis, rinkėjų aktyvumas siekė 77 proc. Iki rinkimų dienos savo balsus atidavė daugiau kaip 35 proc. elektorato, kurį sudaro 6,8 mln. žmonių. Opozicinių partijų organizuota rinkimų stebėjimo kampanija sekmadienį vykusių Baltarusijos parlamento rinkimų metu parodė daugybę pažeidimų, nepaisant naujausių A. Lukašenkos pastangų užmegzti ryšį su Vakarų šalimis.