Pasaulyje

2019.11.17 17:02

Prancūzijoje per „geltonųjų liemenių“ judėjimo metinių protestus suimti 254 žmonės

buvo evakuota parduotuvė; atnaujinta 20.45
BNS2019.11.17 17:02

Prancūzijos policija per susirėmimus Paryžiuje ir kituose miestuose per pirmąsias „geltonųjų liemenių“ judėjimo metines suėmė 254 žmones, sekmadienį pareiškė vidaus reikalų ministras Christophe'as Castaneras. LRT.lt skaitytoja praneša, kad protestuotojai įsiveržė į „Galeries Lafayette“ prekybos centrą. Ji buvo evakuota.

Smurtavimo mastas Paryžiuje, kur policijos ir maištininkų priešprieša prie Italijos aikštės pietrytinėje miesto dalyje tęsėsi ne vieną valandą, buvo didžiausias per kelis mėnesius.

Sostinėje buvo suimti 173 žmonės, pareiškė C. Castaneras radijui „Europe 1“. Šeštadienį buvo pranešama apie 147 sulaikytuosius.

Dar dešimtys žmonių buvo sulaikyti per mažesnio masto protestus Nanto, Monpeljė, Strasbūro, Bordo, Tulūzoje ir kituose miestuose.

LRT.lt sakytotoja praneša, kad protestuotojai įsiveržė į „Galeries Lafayette“ prekybos centrą.

„Gėriau kavą kavinėje su vaizdu į pagrindinę prekybos salės erdvę. Staiga kažkas pradėjo švilpti, švilpiančiųjų vis daugėjo. Šalia manęs iki tol ramiai sėdėjusi pora pradėjo rėkti „Vous etes la? (Ar jūs jau čia?)", iš kitur pradėjo rėkti „Nous sommes là“ (Mes čia)“, – pasakoja moteris.

Kaip teigia ji, įeinant į prekybos centrą yra vykdoma patikra, todėl protestuotojai pavojingų daiktų negalėjo įsinešti.

„Protestuotojų buvo daug, visuose aukštuose. Pradėjo mojuoti iki tol slėptomis liemenėmis, barstyti maišeliuose atsineštą smulkintą popierių. Visą laiką rėkavo prieš Emmanuelį Macroną ir policiją nukreiptas skanduotes, taip pat savo skanduotę „Travaille, consomme et ferme ta gueule“ (Dirbk, vartok ir užsičiaupk). Vėliau apsauga bandė juos išvesdinti, kai kuriuos pavyko išvesti, kitų ne. Jie iškabino savo antikapitalistinį plakatą ir perlipo per turėklus jį laikydami bei grasindami, kad apsaugai bandant juos patraukti, jie gali nukristi iš 12 metrų aukščio ir už tai būtų atsakinga apsauga“, – prisimena skaitytoja.

Buvo nuspręsta parduotuvę evakuoti.

Protestai yra suplanuoti ir sekmadienį.

Pasak C. Castanero, tarp šeštadienį Paryžiuje susibūrusių protestuotojų buvo „mažai demonstrantų“, nes dauguma susirinkusiųjų, anot jo, buvo „banditai, chuliganai, kurie atėjo susiremti su saugumo pajėgomis ir trukdyti skubios pagalbos tarnyboms dirbti savo darbą“.

Buvo apversti arba padegti keli automobiliai, išdaužti stiklai viešojo transporto stotelių paviljonuose ir išniekintas Antrojo pasaulinio karo didvyrio – maršalo Alphonse‘o Juino – paminklas.

Policija prieš protestuotojus, kurie svaidė akmenis, panaudojo ašarines dujas ir vandens patranką.

Prancūzijos regionuose judėjimo metinės apskritai buvo paminėtos taikiai. Akcijose dalyvavo tūkstančiai „geltonųjų liemenių“.

Vidaus reikalų ministerija anksčiau skelbė, jog šeštadienį protesto akcijose visoje šalyje dalyvavo 28,6 tūkst. žmonių, tačiau organizatoriai mini beveik 40 tūkst. dalyvių skaičių.

Tuo tarpu pirmajame milžiniškame proteste, kuris įvyko 2018 metų lapkričio 17-ąją, dalyvavo 282 tūkst. žmonių.

Ekonominio teisingumo reikalaujantis Prancūzijos „geltonųjų liemenių“ judėjimas siekia parodyti, kad jis vis dar gyvuoja ir yra stiprus.

Dabar „geltonosios liemenės“ nori suvienyti jėgas su profsąjungų judėjimu, kuris planuoja nuo gruodžio 5 dienos pradėti didelio masto transporto darbuotojų streiką dėl pensijų sistemos reformų.

2018 metų lapkričio viduryje Prancūzijoje prasidėjo masiniai protestai prieš degalų akcizų didinimą. Akcijas, kurios tradiciškai vykdavo šeštadieniais, rengė geltonosiomis liemenėmis pasivadinęs judėjimas.

Iš pradžių buvo protestuota prieš degalų akcizų didinimą, tačiau vėliau buvo pradėta reikšti nepasitenkinimą ir kitais valdžios sprendimais, o prezidentui Emmanueliui Macronui buvo priekaištaujama už tai, kad jis ignoruoja kasdienes daugelio prancūzų problemas.

Po ilgų mėnesių gatvių protestų, per kuriuos neretai kildavo riaušių ir susirėmimų su policija, E. Macronas paskelbė apie mokesčių mažinimą, darbo užmokesčio didinimą ir kitas mažas pajamas gaunantiems namų ūkiams skirtas priemones.

Instituto „Elabe“ neseniai atlikta apklausa parodė, jog daugiau nei pusė prancūzų – 55 proc. – tebepalaiko „geltonųjų liemenių“ judėjimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt