Pasaulyje

2019.11.17 12:26

Paminėti Aksominės revoliucijos 30-metį susirinkę čekai reikalavo premjero atsistatydinimo

premjeras pareiškė, kad gailisi savo praeities; atnaujinta 16.31
BNS, ELTA2019.11.17 12:26

Maždaug ketvirtadalis milijono čekų šeštadienį suplūdo į Prahos centrą paminėti 30-ųjų komunistinį režimą tuometinėje Čekoslovakijoje nuvertusios aksominės revoliucijos metinių ir pareikalauti korupcija įtariamo ministro pirmininko milijardieriaus Andrejaus Babišo atsistatydinimo. Pats premjeras tikina, kad gailisi dėl savo komunistinės praeities.

Kai kurie demonstruotojai mojavo vėliavomis ir buvo iškėlę plakatus, kuriuose buvo reikalaujama, kad A. Babišas atsistatydintų. Žmonės taip pat skandavo „Gėda!“ ir „Atsistatydink!“.

Čekų naujienų agentūros CTK cituojamas vidaus reikalų ministras Janas Hamačekas pareiškė, jog į mitingą Letnos parke, kuriame 1989 metais įvyko vieni didžiausių tuometinių mitingų, susirinko apie 250 tūkst. žmonių.

Per Aksominę revoliuciją ant Letnos kalvos netoli Prahos pilies įvyko dvi didžiulės demonstracijos, abu kartus pritraukusios daugiau kaip 500 tūkst. žmonių. Šis protestų judėjimas galiausiai iškėlė į šalies prezidento postą disidentą dramaturgą Vaclavas Havelas.

Buvęs komunistas, populistas A. Babišas yra įtariamas korupcija, o Europos Komisija yra pradėjusi tyrimą dėl interesų konflikto, kuriame daugiausia dėmesio skiriama „Agrofert“ – premjerui priklausančiam žemės ūkio, žiniasklaidos ir chemikalų konglomeratui.

A. Babišas neigia visus kaltinimus, o jo partija ANO (TAIP) tebepirmauja visuomenės nuomonės apklausose – nepaisant prieštaringų vertinimų, ją palaiko maždaug 30 proc. gyventojų.

Premjeras taip pat yra nurodytas kaip vienas iš agentų praėjusio amžiaus 9-ojo dešimtmečio slaptosios policijos bylose, tačiau jis tai griežtai neigia.

Čekijos premjeras pareiškė besigailintis savo komunistinės praeities

Populistinės partijos ANO vedlys, kuris XX a. buvo Čekoslovakijos komunistų partijos narys, dalyvavo renginyje, skirtame paminėti komunistinės valdžios nuvertimo ir demokratinių reformų 30-ąsias metines.

Šeštadienį 250 000 čekų dalyvavo demonstracijoje Prahoje, reikalaudami A. Babišo atsistatydinimo dėl įtarimų korupcija ir buvus slaptu komunistų agentu. Tačiau premjeras griežtai neigė jam reiškiamus priekaištus.

„Kaip jūs, be abejo, žinote, aš buvau Komunistų partijos narys. Nesididžiuoju tuo“, – A. Babišas pareiškė per ceremoniją, kurioje dalyvavo Vengrijos, Lenkijos ir Slovakijos premjerai bei Vokietijos parlamento pirmininkas Wolfgangas Schaeuble.

A. Babišas teigė nebuvęs toks drąsus kaip Vaclavas Havelas, dramaturgas, kuris 1989 m. buvo išrinktas Čekoslovakijos premjeru.

„Šiandien stoviu čia kaip premjeras, kuris buvo išrinktas laisvuose, demokratiniuose rinkimuose. Todėl noriu bent dabar pareikšti savo dėkingumą ir nuolankumą“, – sakė A. Babišas, kurio mažumos vyriausybė priklauso nuo Komunistų partijos parlamentarų paramos.

A. Babišo partija ANO 2017 m. laimėjo rinkimus, žadėdama susidoroti su korupcija. Tačiau penktas turtingiausias Čekijos žmogus, pasak žurnalo „Forbes“, dabar pats susiduria su kaltinimais korupcija ir interesų konfliktu. Europos Komisija vykdo tyrimą prieš „Agrofert“, A. Babišo žemdirbystės, žiniasklaidos ir cheminės pramonės koncerną.