Pasaulyje

2019.11.15 19:14

Liudijimo metu Trumpo žinutę išgirdusi eksambasadorė: „labai baugina“

LRT.lt, BNS2019.11.15 19:14

Buvusi JAV pasiuntinė Ukrainoje Marie Yovanovitch, penktadienį liudijusi Atstovų Rūmuose, piešė niūrų šalies diplomatijos vaizdą vadovaujant Donaldui Trumpui. Atleistai ambasadorei dar tebedalyvaujant prezidento apkaltos tyrimo klausymuose, apie diplomatę tviterio žinutėje pasisakė pats D. Trumpas.

M. Yovanovitch penktadienį pareiškė, kad prezidento Donaldo Trumpo komentaras tviteryje, paskelbtas jai liudijant apkaltos tyrime Atstovų Rūmuose, buvo „labai bauginantis“.

D. Trumpas užsipuolė atleistą ambasadorę, jai duodant parodymus Atstovų Rūmų Žvalgybos komitete apie netikėtą jos atšaukimą iš Ukrainos po, anot jos, D. Trumpo asmeninio advokato Rudy Giuliani ir korumpuotų ukrainiečių surengtos „šmeižto kampanijos“.

R. Giuliani anksčiau kaltino ambasadorę siekiu ardyti D. Trumpo politiką Ukrainos atžvilgiu ir esą artimais ryšiais su buvusiu šalies vadovu Petro Porošenka.

Dar tęsiantis liudijimui, JAV prezidentas nusprendė netylėti. „Viskas, kur Marie Yovanovitch nuėjo, išėjo į bloga“, – tvirtino prezidentas, pridūręs, kad nepalankiai apie M. Yovanovitch judviejų telefoniniame pokalbyje atsiliepė ir Volodymyras Zelenskis. Savo žinutėje D. Trumpas priminė, kad prezidentai turi „absoliučią teisę“ paskirti į pareigas ir atleisti ambasadorius.

„Tai labai baugina“, – apie prezidento komentarus sakė M. Yovanovitch, Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto vadovui Adamui Schiffui paprašius tai pakomentuoti.
Į tai A. Schiffas atsakė, kad „kai kurie iš čia esančiųjų labai rimtai žiūri į liudytojų bauginimą“.

Savo kalboje M. Yovanovitch užsiminė apie diplomatinės tarnybos „degradaciją“, kai menkinami ir patys diplomatai. Ji išreiškė nusivylimą tuo, jog Valstybės departamentas liko nuošalyje tuomet, kai ji buvo esą melagingai kritikuojama prezidento aplinkos ir jam palankios žiniasklaidos.

„Tai kur kas daugiau negu apie mane ar kelis asmenis. (...) Tai yra departamento vadovų atsakomybė – užstoti instituciją ir žmones, kurie šią instituciją daro efektyviausia diplomatine jėga pasaulyje“, – sakė buvusi ambasadorė Ukrainoje.

M. Yovanovitch liudijimas Respublikonų stovykloje sutiktas skeptiškai. Atstovų Rūmų narys iš Teksaso Louie Gohmertas teigė CNN neišgirdęs reikšmingų faktų.

„Nelaikau jos liudijimo reikšmingu apkaltai, prezidento nušalinimui. Tai, kaip ji jautėsi, nėra apkaltos vertas pažeidimais ir nėra svarbu. Jei turėtume tikrus klausymus, tikrus įrodymus, tai nė nepatektų į salę“, – sakė respublikonas.