Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Prancūzijos Nacionalinis frontas atsikratė savo įkūrėjo

BNS2015.09.08 13:45

Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų politinės stovyklos veteranas Jeanas-Marie Le Penas ketvirtadienį buvo pašalintas iš savo įkurto ultradešiniojo Nacionalinio fronto (FN) po įnirtingo ginčo su dukra ir dabartine partijos lydere Marine Le Pen.

Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų politinės stovyklos veteranas Jeanas-Marie Le Penas ketvirtadienį buvo pašalintas iš savo įkurto ultradešiniojo Nacionalinio fronto (FN) po įnirtingo ginčo su dukra ir dabartine partijos lydere Marine Le Pen.

FN vykdomasis komitetas po tris valandas trukusio pokalbio su J.-M. Le Penu nubalsavo už tai, kad jis būtų pašalintas iš partijos už kurstomojo pobūdžio pareiškimus, kurie perpildė M. Le Pen kantrybės taurę.

Nacionalistų patriarchas buvo pašalintas iš partijos, prie kurios vairo stovėjo beveik keturis dešimtmečius.

Tačiau J.-M.Le Penas suskubo pareikšti, jog ketina apskųsti šį sprendimą teismui.

„Tai kelia pasipiktinimą, liūdesį, visuomet sunku, kai nesijauti padaręs klaidą, o tik išsakęs savo nuomonę kaip politikas“, – sakė J.-M. Le Penas televizijai „iTele“.

„Esu tėvas, todėl kai esu nesąžiningai puolamas savo šeimos, savo dukters, tai mane veikia labiau nei būčiau puolamas nežinomo oponento“, – sakė politikos veteranas, pridūręs, jog jaučiasi buvęs užpultas iš pasalų.

Oratoriniais sugebėjimais garsėjantis J.-M. Le Penas, mėgstantis kontroversiškus pareiškimus, jau seniai buvo tapęs rimtu galvos skausmu dukrai, kuri 2011 metais perėmė iš jo partijos vairą ir stengiasi atsieti FN nuo jo rasistinio ir antisemitinio įvaizdžio, atstumiančio potencialius rinkėjus.

Marine kantrybė trūko balandį, kai J.-M. Le Penas pakartojo savo anksčiau išsakytą poziciją, kad nacių dujų kameros yra „tik istorijos detalės“, bei pareiškė, jog Prancūzija turi draugiškai sugyventi su Rusija, kad apgintų „baltąjį pasaulį“.

Dukra viešai susikivirčijo su tėvu, pareiškusi, kad tokios jo kalbos yra „politinė savižudybė“, o vėliau sustabdė jo narystę partijoje.

Tačiau žodžių į vatą nevyniojantis 87 metų politikos veteranas nebuvo linkęs tyliai pasitraukti – jis pasiekė, kad teismas panaikintų jo narystės suspendavimą, o gegužę per didžiulį FN mitingą nekviestas atėjo į sceną.

Tai, kad tarp tėvo ir dukters tvyro gilus susipriešinimas, parodė ir sekmadienį J.-M. Le Peno duotas interviu vienam laikraščiui, kuriame jis pareiškė, jog nebalsuos už savo dukrą 2017 metais vyksiančiuose prezidento rinkimuose.

Marine ir jos pavaduotojas Florianas Philippot nedalyvavo FN vykdomojo komiteto posėdyje, kad būtų užtikrintas „visiškas nešališkumas“.

„Jeanas-Marie Le Penas pradėjo procesą, kurio baigtį žinojo, daug savaičių darydamas klaidas, kurios galėjo atvesti tik prie tokio sprendimo“, – sakė Marine po to, kai buvo paskelbtas vykdomojo komiteto sprendimas.

Buvęs Prancūzijos užsieniečių legiono narys, 1972 metais įkūręs FN, dėl savo kurstomojo pobūdžio pareiškimų tapo ryškiausia figūra Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų stovykloje.

Net perdavęs partijos vairą dukrai, J.-M. Le Penas toliau skelbė kontroversiškus pareiškimus, pavyzdžiui, pareiškė, kad Ebolos virusas per tris mėnesius galėtų „išspręsti“ imigracijos problemą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt