Pasaulyje

2019.11.16 17:25

Istoriniai objektai, kuriems potvynis Venecijoje padarė didelę žalą

LRT.lt2019.11.16 17:25

Didžiausias potvynis Venecijoje per pusę amžiaus jau padarė nuostolių, kuriuos miesto meras įvertino šimtais milijonų eurų. Nukentėjo ne tik miesto infrastruktūra, tačiau ir turistų traukos objektai.

Antradienį potvynio vanduo buvo pasiekęs 1,87 metro žymą. Nuo 1923-iųjų, kai buvo pradėti stebėjimai, vanduo aukščiau buvo pakilęs vienintelį kartą – 1966-aisiais jo lygis buvo pasiekęs 1,94 metro žymą.

Šv. Morkaus aikštė

Centrinė Venecijos aikštė, kurią supa istoriniai miesto objektai, tokie kaip Šv. Morkaus Bazilika ir Dožų rūmai, kartu yra ir viena žemiausių jo vietų. Per šį potvynį vanduo aikštę apsėmė daugiau kaip metrą.

Pasak bažnyčios duomenų, per 1200 metų tai yra šeštas kartas, kai bazilika apsemiama. Į ją šią savaitę buvo atgabentos vandens pompos, kuriomis siurbiamas vanduo iš šalia esančios bažnyčios ir 12 a. įrengtos požeminės kriptos. Tai tik antras istorijoje žinomas kartas, kai apsemiamos pastarosios.

Kaip rašo BBC, ekspertai nerimauja dėl žalos bazilikos kolonoms.

Šalia Šv. Morkaus aikštės taip pat yra Venecijos gotikos stiliaus Dožų rūmai, nuo 1923 m. veikiantys kaip muziejus.

Penktadienį paskelbta, kad aikštė uždaroma siekiant išvengti nelaimingų atsitikimų.

Gritti rūmai

Socialiniuose tinkluose pasklidusiose nuotraukose taip pat matyti, jog per potvynį nukentėjo Gritti rūmai, esantys netoli Didžiojo kanalo. Įrengtas 1475 m., pastatas kadaise buvo privati rezidencija, o dabar yra prabangus viešbutis.

Tarp jo praeities svečių – karališkosios šeimos nariai, politikai ir įžymybės nuo Winstono Churchillio iki Ernesto Hemingway'aus.

Ca' Pesaro modernaus meno galerija

Dėl potvynio sukelto elektros instaliacijos gedimo barokinės architektūros rūmuose, pastatytuose 18 amžiuje, buvo kilęs gaisras.

Šis buvo greitai užgesintas, tačiau bendra vandens ir ugnies padaryta žala dar skaičiuojama.

Viršutiniuose galerijos aukštuose taip pat įsikūręs Rytų meno muziejus, kuriame saugoma daugiau kaip 30 tūkst. eksponatų iš Japonijos, Kinijos ir Indonezijos.

„Aqua alta“ knygynas

Didelę knygų kolekciją turintis knygynas, kaip ir sufleruoja jo pavadinimas, panašiems incidentams ruošiasi – dalis „Aqua alta“ knygų saugoma vandeniui atspariose dėžėse, voniose ir netgi tikroje gondoloje. Tačiau knygyno atstovai šią savaitę pranešė apie šimtus prarastų knygų.

„Tikimės potvynių, tačiau ne tokių didelių“, – „Washington Post“ cituoja vieną iš „Aqua alta“ savininkų.