Naujienų srautas

Pasaulyje2015.08.21 10:57

Graikijos premjeras traukiasi

Graikijos premjeras Aleksis Cipras kreipėsi į tautą, skelbdamas apie atsistatydinimą, kuris atveria kelią surengti pirmalaikius rinkimus – jau antruosius šiais metais –  ir atsikratyti savo partijos maištinink

Graikijos premjeras Aleksis Cipras kreipėsi į tautą, skelbdamas apie atsistatydinimą, kuris atveria kelią surengti pirmalaikius rinkimus – jau antruosius šiais metais – ir atsikratyti savo partijos maištininkų.

Dėl Europos Sąjungos paskolos jis išsižadėjo visų senų pažadų, bet tai nesumažino jo populiarumo ir prognozuojama, kad rinkimus jis vėl laimės, tačiau turės tvirtesnę daugumą, kuri leis užtikrinti paramą reformoms.

Po susitikimo su patarėjais A. Cipras kreipiasi į tautą, skelbdamas apie dar vieną posūkį, kurių Graikija jau matė daug per pastaruosius septynis mėnesius nuo „Syrizos“ pergalės.

„Iškart po šio kreipimosi aš įteiksiu šalies prezidentui savo atsistatydinimo ir vyriausybės atsistatydinimo prašymą“, – pranešė A. Cipras.

Žadėjęs kelti išlaidas, mažinti mokesčius ir stabdyti privatizaciją, A. Cipras ne tik buvo priverstas atsisakyti visų pažadų, kad gautų trečią tarptautinių skolintojų paskolą, bet ir pats dabar tvirtai remia taupymo politiką kaip vienintelę išeitį, norint likti euro zonoje. Tačiau kai praėjusios savaitės balsavimas parlamente parodė, kad prieš A. Ciprą yra trečdalis jo paties partijos, jis neteko ne tik daugumos, bet ir pakankamos paramos mažumos vyriausybei.

Todėl ketvirtadienio vakarą jis tautai sako, kad traukiasi iš posto – tai būtina, kad būtų rengiami nauji rinkimai rugsėjį. Juos A. Cipras turėtų vėl lengvai laimėti, nes skaudžių naujų taupymo priemonių dauguma rinkėjų dar nebus spėję pajusti.

Savo partijos suvažiavimą, kur teks aiškintis su priešininkais, A. Cipras žada kviesti jau po rinkimų. Tačiau paskutinė apklausa, paskelbta prieš mėnesį, parodė, kad už jį balsuotų apie trečdalis rinkėjų – to ir vėl nepakaks vienos partijos vyriausybei sudaryti. Ir vėl gali tekti ieškoti partnerių.

ES paskelbė, kad tikisi iš naujų rinkimų tvirtesnės paramos susitarimui dėl diržų veržimo priemonių, kurių reikia mainais į 86 mlrd. eurų paskolą. Pirmąją jos dalį Atėnai jau gavo ir ketvirtadienį, laiku, sumokėjo dar tris milijardus eurų senų skolų, vėl išvengdami bankroto.

Spalį laukia pirmasis skolintojų įvertinimas, kaip vykdomos reformos, ir tik po to taps aišku, ar bus siūloma pertvarkyti senų skolų naštą. Tai leistų prie skolintojų prisijungti ir Tarptautiniam valiutos fondui.

Graikijoje pirmalaikiai rinkimai regis bus rugsėjo 20 dieną, pranešė žurnalistams ketvirtadienį vienas vyriausybės pareigūnas.

Jau senokai sklinda gandai, kad vyriausybė svarsto tokius veiksmus, bet pirmenybė buvo skiriama siekiui gauti pirmąją paramos įmoką ir susimokėti skolą Europos centriniam bankui – 3,4 mlrd. eurų suma buvo grąžinta Europos centriniam bankui (ECB) šį ketvirtadienį.

Trečiadienį euro zonos finansų ministrai oficialiai patvirtino trečią pagalbos mainais į reformas paketą, kurio vertė – iki 86 mlrd. eurų.

Ketvirtadienį pranešta, kad Graikija gavo pirmąją 13 mlrd. eurų pagalbos paketo dalį, iš kurios Atėnai sumokės skolą ECB ir išvengs nemokumo.

Pasak laikraščio „The Wall Street Journal“, du vyriausybės pareigūnai sakė, kad premjeras A. Cipras savo atsistatydinimo raštą įteiks prezidentui Prokopiui Pavlopului ketvirtadienį vakare ir paaiškinsiąs jam, kad nebegali likti premjeru neturėdamas stabilios valdančiosios daugumos parlamente.

Svarstoma, kad A. Cipro atsistatydinimo atveju, mandatas vyriausybei sudaryti tektų konservatyviajai Naujosios demokratijos partijai, o jei ši nesugebėtų suformuoti kabineto – radikaliai dešiniajai „Aukso aušros“ partijai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi