Pasaulyje

2019.11.14 14:25

LRT iš Australijos: australus stebina gaisrai, bet nesutariama, ar tai lemia klimato kaita

Andrius Balčiūnas, LRT.lt2019.11.14 14:25

Australijoje vis dar liepsnoja apie 150 gaisrų, kurie grėsmę, nors „katastrofiška situacija“ po truputį gerėja. Australijoje gyvenanti Ingrida Balčiūnaitė portalui LRT.lt sako, jog dalis žmonių patys kovoja su stichija, kiti palieka savo namus, tačiau nėra vieningos nuomonės, ar prie intensyvėjančių gaisrų prisideda klimato kaita.

Daugiausiai gaisrų vyksta Kvinslende ir Naujajame Pietų Velse, kur buvo paskelbta nepaprastoji padėtis, o blogiausios vasaros sezono sąlygos dar tik artėja.

I.Balčiūnaitė sako, jog australai nesitikėjo šių gaisrų dabar: „jie atrodo liūdni, bet tuo pačiu nustebę, kad nors gaisrai ir kyla kasmet, tačiau šiemet jie prasidėjo anksti, dar neprasidėjus vasarai.“

Anksti prasidėję gaisrai masiškai išplito Australijoje dėl mažo kritulių kiekio artėjant vasarai. „Paprastai australai remia žmones, nukentėjusius nuo gaisro, ir gaisrininkus, kurie dirba juos gesindami. (...) Mažesniuose miestuose žmonės stengiasi gelbėti gyvūnus, aukoja, savanoriauja gesindami gaisrus, tačiau tuo pačiu vietovėse, kurias paliečia gaisrai, žmonės evakuojasi“, – teigia Australijoje gyvenanti lietuvė.

Ugnies liežuviai Australijoje neslopsta: pirmąkart šalies istorijoje liepsnos grasina Sidnėjui

Gaisrus gesino virš 3 tūkst. ugniagesių, jiems padėjo ir Australijos kariuomenė, nors išvengti žmonių žūčių ir turto sunaikinimo nepavyko. Pašnekovė pabrėžia, kad gaisrų mastai iš tiesų milžiniški ir sunku suvokti jų dydį, nes pati šalis yra itin didelė.

„Medijose labai daug informacijos apie tai, o dieną, kai buvo didžiausia gaisrų rizika, mieste buvo ženkliai mažiau žmonių, o kavinėje, kurioje dirbu, lankytojų“, – LRT.lt teigia I. Balčiūnaitė.

Australijos premjeras Scottas Morrisonas vengia tiesiogiai nurodyti, ar gaisrai intensyvėja dėl klimato kaitos. Šalis yra didžiausia pasaulyje anglies ir suskystintųjų gamtinių dujų eksportuotoja, tai sudaro svarbią šalies ekonomikos dalį.

Mokslininkai ir ekspertai perspėja, jog Australijos gaisrų sezonas didėja ir intensyvėja dėl klimato kaitos. 2018-ieji ir 2017-ieji metai buvo treti ir ketvirti užfiksuoti karščiausi metai šalies istorijoje, o pernykštė vasara buvo šilčiausia, rašo BBC.

„Nuomonės priešingos, jos priklauso nuo politinių pažiūrų, bet kalbant iš politinės kairės ir žaliųjų pusės – tikrai nėra daroma pakankamai siekiant kovoti su gaisrais, kadangi valdančioji partija netiki klimato kaita. Be to, pastebima, kad kyla pačių politikų vienas kito kaltinimas“, – sako moteris.

Ji pasakoja, kad dėl gaisrų lankytojams buvo uždaryti nacionaliniai parkai, greitkelis. Sidnėjuje buvo galima jausti ir matyti dūmus, pasikeitė dangaus spalva, gyventojai buvo raginami likti savo namuose.

„Pats Sidnėjus pirmą kartą yra paskelbtas katastrofinės rizikos vieta, kadangi jei kiltų gaisras, tai sunaikintų daugybę namų. Tačiau omenyje reikia turėti tai, kad miestas yra milžiniškas ir nuo miesto centro užmiesčio rajonai yra labai nutolę. Todėl paties miesto centro gaisrų liepsnos tiesiogiai tikrai nepalies“, – sako I. Balčiūnaitė.

Australijos žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose gausu informacijos apie šiuos gaisrus, kurie išskirtiniai dėl to, kad prasidėjo anksčiau nei įprasta.

Nuotrauka, sujaudinusi tūkstančius: Australijos kukabara stebi gimtąsias žemes niokojančią ugnį