Pasaulyje

2019.11.14 11:38

Australijos universitetai po atakų ir su Pekinu siejamo spaudimo žada didinti savo saugumą

BNS2019.11.14 11:38

Australija ketvirtadienį paskelbė priemonių prieš užsienio kišimąsi jos universitetuose ir nustatė naujas gaires svarbioms mokslinio bendradarbiavimo, kibernetinio saugumo ir tarptautinių partnerysčių sritims.

Po virtinės įsilaužimų į kompiuterius, prieštaringai vertinamų dovanų ir su Pekinu siejamų politinio bauginimo incidentų didėjo susirūpinimas dėl Kinijos įtakos universitetams.

Naujomis gairėmis universitetai raginami sustiprinti savo kibernetinio saugumo sistemas, apsidrausti prieš pasirašant partnerystes su užsienio organizacijomis ir apmokyti darbuotojus atpažinti bandymus daryti įtaką iš užsienio.

Mokslininkai raginami atsargiai dalytis žiniomis opiais klausimais ir žinoti, kaip potencialiai būtų galima netinkamai pasinaudoti bendrais tyrimais su tarptautiniais partneriais.

Švietimo ministras Danas Tehanas sakė, jog šiomis gairėmis siekiama „užtikrinti, kad universitetai suprastų galimą riziką ir žinotų, kokių veiksmų imtis apsisaugant“.

Apie naujas priemones paskelbta Australijai rugpjūčio mėnesį suformavus laikiną darbo grupę, turinčią padėti apsaugoti tyrimus opiais klausimais ir žodžio laisvę, stiprinti kibernetinį saugumą.

Mokymo įstaigos ir vyriausybės pareigūnai, įskaitant žvalgybos agentūras, taip pat įsipareigojo labiau konsultuotis siekiant apsaugoti Australijos nacionalinius interesus.

Pakeitimai daromi po duomenų saugumo pažeidimų Australijos nacionaliniame universitete praėjusiais metais, kai buvo atskleista darbuotojų ir studentų duomenų, apimančių du dešimtmečius.

Šalies universitetai taip pat yra paėmę iš Pekino dešimtis milijonų dolerių Konfucijaus institutams, kurie vengia klausimų, nepalankių Kinijos valdančiajai Komunistų partijai, steigti.

Jie priešinosi raginimams įregistruoti šiuos institutus pagal naujus įstatymus dėl užsienio kišimosi.

Pekinas neigia, kad kišasi į universitetų gyvenimą, ir anksčiau vadino kaltinimus „visiškai neturinčiais pagrindo“.

Karališkojo Melburno technikos instituto vicerektorius Martinas Beanas, padėjęs parengti naująsias gaires, sakė, kad jos „padės sprendimus priimantiems žmonėms toliau vertinti besiplėtojančią užsienio kišimosi riziką“.

Lobistų grupės „Universities Australia“ vadovė Deborah Terry sakė, kad aukštojo mokslo įstaigos viso proceso metu glaudžiai bendradarbiavo su vyriausybe.

„Mūsų bendras tikslas – tobulinti esamą apsaugą nuo užsienio kišimosi nepakenkiant atvirumui ir pasauliniams ryšiams, kurie yra būtini Australijos sėkmei“, – sakė ji.

„Siekiama ne padidinti priežiūros ar laikymosi naštą universitetams arba mažinti universitetų autonomiją, o didinti išteklius ir stiprinti žvalgybą, kad būtų dar labiau apsaugoti mūsų žmonės, tyrimai ir technologijos“, – pažymėjo D. Terry.