Pasaulyje

2019.11.14 08:19

Tuskas: po „Brexito“ JK taps „antraeile žaidėja“

Elzbieta Reivytytė, ELTA2019.11.14 08:19

Po „Brexito“ Jungtinė Karalystė (JK) bus tik „antraeilė žaidėja“, nepajėgi varžytis su tokiomis didžiosiomis galybėmis kaip JAV, Kinija ir ES, trečiadienį perspėjo kadenciją baigiantis Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas.

Jis teigė, kad „Brexito“ rėmėjai, manantys, jog išstoję iš ES susigrąžins dominavimą pasaulio arenoje, apsigauna. Pasak D. Tusko, šalies pasitraukimas iš bloko žymi „tikrąją britų imperijos pabaigą“.

EVT pirmininkas kalbėjo JK vykstant rinkimų kampanijai. „Brexitas“ šiuose rinkimuose bus vienas svarbiausių partijas skiriančių klausimų. D. Tuskas JK rinkėjus, siekiančius, kad valstybė išliktų ES, paragino neprarasti vilties.
Kai kurie išstojimo šalininkai yra teigę, jog, palikusi bloką, JK galės kurti glaudesnius ekonominius ryšius su kitoms pasaulio šalimis.

„Šiuose balsuose galima atpažinti imperijos ilgesį. Tačiau realybė yra visiškai priešinga – pasaulinį vaidmenį JK gali vaidinti tik būdama vieningos Europos dalimi, – Briugėje, Europos koledže, šnekėjo D. Tuskas. – Pasaulis tai supranta...po išstojimo JK taps autsaidere, antraeile žaidėja, pagrindinį kovos lauką okupuos Kinija, JAV ir ES.

Premjeras Borisas Johnsonas, siekdamas „pagaliau įgyvendinti „Brexitą“, gruodžio 12 d. vyksiančiuose rinkimuose sieks pergalės. Nepavykus įgyvendinti ilgai žadėto išstojimo spalio 31 d., naujai paskirtas išstojimo terminas yra sausio 31 d. Tačiau pagrindinė opozicinė Leiboristų partija žada persitarti dėl išstojimo susitarimo ir skelbti antrąjį referendumą, o Liberalai demokratai nori „Brexito“ visiškai atsisakyti.

Kitą mėnesį kadenciją baigiantis D. Tuskas neigiamo požiūrio į „Brexitą“ neslepia.

„JK rinkimai įvyks po mėnesio. Ar dar galime viską pakeisti?, – klausė jis.

„Vieninteliai žodžiai, šiandien ateinantys į galvą – nepasiduokite. Šiose rungtynėse turėjome papildomo laiko, šiuo metu žaidžiame pratęsimą, galbūt netgi pasieksime baudinius?, – klausė D. Tuskas.

„27 Europos šalys išliko neįtikėtinai disciplinuotos ir ištikimos viena kitai, nors Londonas ir bandęs šias derybas paversti dvišalėmis“, – teigė EVT pirmininkas, pasidžiaugęs, kad per daugiau nei du metus kankinančių derybų su Londonu, blokas sugebėjo išlikti vieningas.