Pasaulyje

2019.11.14 07:44

Po derybų Vašingtone su Erdoganu Trumpas priims NATO vadovą

Erdoganas „labai nusivylęs Prancūzijos pareiškimu“ apie NATO
Saulius Masalskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, ELTA2019.11.14 07:44

Ketvirtadienį NATO vadovas Jensas Stoltenbergas Vašingtone susitiks su Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu. Naujausi Prancūzijos prezidento komentarai apie prasmę prarandantį NATO aljansą sukėlė daug prieštaringų komentarų, bet būtent vienašališki Donaldo Trumpo veiksmai europiečių nuomone ir suteikė pagrindo tokioms kalboms.

Po derybų Vašingtone su, turbūt, pačios prieštaringiausios NATO narės – Turkijos vadovu – Recepu Tayyipu Erdoganu ketvirtadienį prezidentas D. Trumpas planuoja priimti NATO generalinį sekretorių J. Stoltenbergą.

Šiam teko tikrai nelengva užduotis – suvaldyti aistras NATO viduje, pavyzdžiui, kai amerikiečiai vienašališkai išvedė savo pajėgas iš šiaurės Sirijos ir paliko ten jiems ir kitoms NATO šalims kovoje su islamo ekstremistais talkinusius kurdus vienus prieš Turkijos armiją, siekiančią okupuoti visą šiaurinį Sirijos pasienį. Matyt, tai ir išprovokavo garsųjį Prancūzijos prezidento pasisakymą apie mirusias NATO smegenis.

„Galime sakyti sau, kad turime tokių organizacijų, jos mums patinka ir jokių klausimų nekelia. Bet kartais jos praranda prasmę ir niekas nebesupranta, kur jos eina“, – sakė Prancūzijos vadovas Emmanuelis Macronas.

Savo ruožtu J. Stoltenbergas stengiasi užglaistyti tokias problemas bei užtikrinti, kad NATO ir toliau sėkmingai funkcionuotų. Pavyzdžiui, įgyvendintų pagrindinės aljanso šalies – Jungtinių Valstijų raginimus vokiečiams didinti gynybos biudžetą.

„Sveikinu Vokietijos planą didinti gynybos biudžetą ir faktą, kad ji jau pradėjo tai daryti“, – sveikino J. Stoltenbergas.

Vokietija pasižadėjo per kelerius metus priartėti prie 2 procentų gynybos finansavimo ir toliau pasisako už NATO.

„Prancūzijos prezidentas pasirinko drastiškus žodžius, bet aš taip nežiūriu į bendradarbiavimą su NATO. Manau, toks išpuolis nebuvo reikalingas, net jei ir yra problemų, turime išspęsti jas patys“, – dėstė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Turkijos prezidentas susitikime su D. Trumpu taip pat pasipiktino neseniai išsakytais Prancūzijos prezidento E. Macrono žodžiais, esą NATO yra ištikusi „smegenų mirtis“, ir pavadino juos nepriimtinais.

Priimdamas savo kolegą Ovaliniame kabinete, D. Trumpas tvirtino, kad R. T. Erdoganas buvo „labai nusivylęs Prancūzijos pareiškimu“ apie NATO.

„Manau, kad tai sukėlė prezidentui (R. T. Erdoganui) didelį nerimą. Manau, kad daugelis kitų žmonių taip pat jaučiasi“, – sakė D. Trumpas.

„Nepriimtina“, – pridūrė Turkijos lyderis, kalbėdamas per vertėją.

Sunku pasakyti, ar gynybos klausimų sprendimas patiems ir toliau reikš, kad tai bus daroma vadovaujant Jungtinėms valstijoms, nes paskutiniai Europos Sąjungos gynybos ministrų susitikimai rodo, kad Sąjunga pasiryžusi mažinti priklausomybę nuo amerikiečių karinių technologijų.

„Ministrai patvirtino dar 13 naujų projektų pagal nuolatinės struktūrinės kooperacijos programą. Taigi iš viso yra 47 pradėti projektai, o tai reikšmingas skaičius“, – aiškina Europos Sąjungos užsienio politikos vadovė Federica Mogherini.

Pagal šiuos projektus Europa kurs savo unifikuotą ginkluotę – naujus karinius laivus, balistinių raketų sekimo įrangą, bei daug kitų sudėtingų ginklų sistemų, kurioms reikia didelio finansavimo.

Plačiau žiūrėkite reportaže:

Žinios. Šiandien NATO vadovas Jensas Stoltenbergas Vašingtone susitiks su JAV prezidentu