Pasaulyje

2019.11.13 17:44

JAV prasidėjo pirmas viešas prezidento Donaldo Trumpo apkaltos tyrimo posėdis

atnaujinta 18.50
BNS2019.11.13 17:44

JAV Atstovų Rūmuose trečiadienį prasidėjo pirmas per televiziją transliuojamas prezidento Donaldo Trumpo apkaltos tyrimo posėdis.

tstovų Rūmų demokratai planuoja per kelias savaites vyksiančius klausymus įrodyti, kad JAV vadovas piktnaudžiavo įgaliojimais, siekdamas Ukrainos pagalbos savo 2020 metų perrinkimo kampanijai ir mėgindamas priversti Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį rasti jo politinį varžovą demokratą Joe Bideną kompromituojančios medžiagos.

D. Trumpas tvirtina, kad apkaltos tyrimas yra „ydingas“ ir „neteisėtas“, o jis nepadarė jokių nusižengimų.

Trečiadienį Atstovų Rūmų Žvalgybos komitete pirmieji liudys JAV aukščiausio rango diplomatas Ukrainoje Williamas Tayloras ir valstybės sekretoriaus pavaduotojas Europos ir Eurazijos reikalams George'as Kentas.

Abu jie yra privačiai liudiję, kad D. Trumpas aiškiai pasinaudojo savo valdžia ir karine pagalba Ukrainai, siekdamas paspausti V. Zelenskį pradėti tyrimus, kurie jam būtų naudingi prieš 2020 metų rinkimus.

G. Kentas trečiadienį pareiškė nemanantis, kad JAV turėtų prašyti kitų valstybių vykdyti „selektyvius, su politika susijusius tyrimus“.

Pasak Valstybės departamento pareigūno, tokie „selektyvūs veiksmai“ kenkia įstatymo viršenybei bet kurioje valstybėje.

Atstovų Rūmų tyrėjai aiškinasi įtarimus, kad D. Trumpas sulaikė karinę pagalbą Ukrainai siekdamas paspausti naujai išrinktus šalies vadovus ištirti J. Bideno ir jo sūnaus Hunterio veiklą.

H. Bidenas priklausė vienos Ukrainos dujų bendrovės valdybai.

Tuo metu W. Tayloras trečiadienio posėdyje tvirtino, kad D. Trumpo asmeninis advokatas Rudy Giuliani, siekdamas politiškai padėti prezidentui, valdė „nederamą“ politinį kanalą, kuris pakenkė JAV santykiams su Ukraina.

W. Tayloras sakė, kad svarbios JAV karinės pagalbos sulaikymas, kol Kijevas įsipareigos tirti D. Trumpo varžovus, „buvo vykdomas per nederamą politikos kanalą, kurį, kaip aš supratau, valdė ponas Giuliani“.

Siekis, kad V. Zelenskis įsipareigotų ištirti energetikos bendrovę, susijusią su H. Bidenu, „parodė, kaip oficialiai Jungtinių Valstijų užsienio politikai pakenkė pono Giuliani vadovaujamos nederamos pastangos“, pridūrė diplomatas.

W. Tayloras nurodė, jog prezidento administracijai buvo žinoma jo nuomonė, kad „sulaikyti saugumo pagalbą mainais į pagalbą su vietos politine kampanija Jungtinėse Valstijose būtų beprotiška“.