Pasaulyje

2019.11.13 15:28

Į „užsienio agentų“ sąrašą Rusijoje siūloma įtraukti kitų šalių žiniasklaidą

BNS2019.11.13 15:28

Rusijos Valstybės Dūmos profilinis komitetas trečiadienį patvirtino įstatymo projekto dėl žiniasklaidos priemonių registracijos užsienio agentėmis pataisas ir perdavė jas svarstyti parlamentui antruoju svarstymu.

Remiantis pataisų projektu, „fizinis asmuo ar Rusijos juridinis asmuo, platinantys pranešimus ir medžiagą, sukurtus ir išplatintus užsienio žiniasklaidos priemonių, vykdančių užsienio agento funkcijas, arba Rusijos juridinio asmens, įsteigto žiniasklaidos priemonės-užsienio agentės, ir (arba) dalyvaujantys rengiant nurodytus pranešimus ir medžiagą, gali būti pripažinti vykdantys užsienio agento funkcijas“.

Tai liečia atvejus, kai toks asmuo gauna piniginių lėšų ir kito turto iš užsienio valstybių, jų valstybinių institucijų, tarptautinių ir užsienio organizacijų, užsienio piliečių, užsienio agentėmis pripažintų užsienio ir Rusijos žiniasklaidos priemonių bei kitų susijusių subjektų.

Pataisų projektas numato, kad leidiniai, jau įtraukti į užsienio agentų registrą, iki 2020 metų vasario 1 dienos turės įsteigti rusišką juridinį asmenį.

Komitetas rekomendavo Valstybės Dūmai išnagrinėti pataisų projektą lapkričio 19-osios posėdyje.

Iš esmės įstatymo projektas numato, kad užsienio agente pripažinta žiniasklaidos priemonė turės per mėnesį įsteigti rusišką juridinį asmenį.

Prie jų publikacijų turės būti nuorodos, kad jas parengė užsienio agentė.

Trečiadienį vykusiame posėdyje komitetas pritarė pataisoms, kurias parengė dviejų Valstybės Dūmos Federacijos Tarybos komisijų, kurioms pavesta atlikti tyrimą dėl užsienio valstybių kišimosi į Rusijos vidaus reikalus, vadovai Vasilijus Piskariovas ir Andrejus Klimovas.

Grupės deputatų ir senatorių parengtas pagrindinis įstatymo projektas Valstybės Dūmai svarstyti buvo pateiktas dar 2017 metų gruodį.

2018 metų sausį Valstybės Dūma pirmuoju svarstymu šiam įstatymo projektui pritarė.

Pagal dabar galiojantį žiniasklaidos priemonių įstatymą, žiniasklaidos priemone-užsienio agente gali būti pripažintas užsienio valstybėje registruotas juridinis asmuo arba užsienio struktūra, neturinti juridinio asmens statuso, „platinantys neapibrėžtam asmenų ratui skirtus tekstinius, audiovizualinius ir kitokius pranešimus bei medžiagą“.

Teisingumo ministerijos duomenimis, šiuo metu užsienio agentėmis Rusijoje pripažintos devynios užsienio žiniasklaidos priemonės, tarp jų „Amerikos balsas“ ir Laisvosios Europos radijas/Laisvės radijas.