Pasaulyje

2019.11.12 10:57

Nepriklausomybės minėjimas Varšuvoje: patriotinės eitynės su radikalų simboliais ir kontraprotestas

LRT.lt2019.11.12 10:57

Lenkijos nepriklausomybės 101-ųjų metinių minėjimo proga Varšuvoje žygiavo 47 tūkst. žmonių minia. Raudonų fakelų nušviesta minia ir organizuotos kontreitynės išryškino visuomenės susiskaldymą LGBT, migrantų ir mažumų klausimais.

Dienraščio „Wiadomosci“ paskelbta apklausa „Wirtualna Polska“ rodo, kad 43 proc. apklaustųjų teigiamai vertina eitynes, neigiamai – 22 proc. , o dar 35 proc. yra neapsisprendę.

Tarp valdančiąją „Teisės ir teisingumo“ (PiS) partiją palaikančių rinkėjų, 65 proc. eitynes vertina teigiamai, neigiamai – 16 proc. Tuo tarpu tarp palaikančių liberalią Piliečių koaliciją, pritariančiųjų eitynėms yra 42 proc., nepritariančių – 28 procentai.

Eitynių simboliu šiemet tapo iškeltame kumštyje suspaustas rožančius, kurį organizatoriai vadina katalikiško pasipriešinimo augančiam gėjų teisių pripažinimo reikalavimui šalyje, rašo „Deutsche Welle“.

Kasmetines eitynes organizuoja kraštutinių dešiniųjų grupės, bet prie jų pastaruoju metu prisijungia ir vis daugiau šeimų su atžalomis, kurios tai laiko patriotizmo išraiška. Varšuvos miesto valdžia nurodo, kad eitynėse dalyvavo apie 47 tūkst. žmonių, nors organizatoriai praneša apie 150 tūkstančių.

Tinklalapis „Notes from Poland“ pranešė, kad Varšuvoje buvo suorganizuotos ir kontreitynės, kuriose, organizatorių teigimu, dalyvavo apie 12 tūkst. žmonių.

Lenkijos „Radio Maryja“ („Marijos radijas“) tviteryje patalpino vaizdo įrašą, kuriame raudonų fakelų šviesos nuspalvintų eitynių organizatoriai skandavo „berniukas ir mergaitė, įprasta šeima“.

Kontrprotestuotojai, laikantys užrašus su žodžiu „Konstitucija“ buvo patraukti policijos pareigūnų, nes stovėjo eisenos kelyje.

Kontreisenos dalyviai mojavo Lenkijos, Europos Sąjungos ir LGBT bendruomenei priskiriama vaivorykštės spalvų vėliavomis.

Eitynėse buvo matomas ir kryžiaus apskritime simbolis, siejamas su Europos kraštutine dešine.

Kontrprotesuotojai laikė iškabas su užrašais „naciai, dinkite“.

Eitynėse dalyvavo ir prieš abortus pasisakantys piketuotojai.