Pasaulyje

2019.11.12 10:28

Pekino apetitas Graikijoje auga: praplėtė didžiausio uosto akcijų kontrolę

Saulius Masalskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.12 10:28

Komunistinės kinijos lyderis Xi Jinpingas antradienį tęsia oficialų trijų dienų vizitą Graikijoje. Po ekonominės krizės besistojančioje ir strategiškai puikioje vietoje esančioje Graikijoje kinai investuoja milijardines sumas. Pavyzdžiui, kad modernizuotų ir įsigytų vieną pagrindinių Europos prekių tranzito uostų – Pirėją.

Nors didžiosios Europos Sąjugnos valstybės perspėja, kad Kiniija virto rimta geopolitine konkurente, Graikija pasirašė dar 16 didelių investicinių sutarčių su komunistinės supervalstybės atstovais.

Kinijos lyderis Xi Jinpingas pats apsilankė kinų modernizuojamame Pirėjuje. 2009-aisiais, per patį bankų krizės dugną, parklupdžiusi visą Graikijos ekonomiką, kinai laimėjo daugiamilijardinę koncesiją modernizuoti visai Europos rinkai svarbius Pirėjo konteinerių terminalus. Prieš trejus metus kinų laivininkystės bendrovė COSCO jau įsigijo 51 procentą viso uosto akcijų, o dabar Atėnuose susitara dėl galimybės Pekinui nusipirkti dar 16 procentų – tai yra iš esmės visiškai užvaldyti šį svarbų uostą.

„Abi pusės laiko save tikromis partnerėmis vykdant „Vieno kelio ir vienos juostos“ projektą. Norėtume dar labiau susieti šią iniciatyvą su visos Graikijose plėtros strategija, tikimės įgyventinti tokio bendradarbiavimo planus prioritetinėse srityse ir visu pajėgumu išnaudoti tranzitinį Pirėjo uosto potencialą“, – vizito metu sakė Kinijos vadovas.

Ambicingas „Vienos juostos ir vieno kelio“ projektas pagal komunistinės Kinijos valdžios planus turėtų suformuoti daugiausia kinų kapitalo kontroliuojamus prekių ir net stambios infrastruktūros paslaugų tiekimo kanalus. Pirmiausia, tokios kinų investicijos buvo nukreiptos į labaiausiai nuo bankų krizės nukentėjusias Eurpos šalis.

„Mūsų bendras tikslas, kad Pirėjaus uostas taptų ne tik didžiausiu Viduržemio jūroje, net didžiausiu visoje Europoje – kodėl gi ne? Nes jis jau dabar virsta pagrindniu tranzito tašku tarp Europos ir tolimųjų rytų“, – kalbėjo Graikijos ministras pirmininkas Kyriakos Mitsotakis.

Jungtinių Valstijų administracijos teiginiai, kad Pekino režimui įvesti muitai smarkiai pakirto komunistinio milžino ekonomiką, atrodo, nepasitvirtino. Ekonomikos analitikų nuomone, tai rodo, kad nepaisant jau pusantrų metų trunkančio „muitų karo“ su Jungtinėmis Valstijomis, Kinijos ūkis toliau auga.

Ir auga ne vien tradicinės gamybos ir eksporto sąskaita, o dėl didėjančio vidinio vartojimo. Milijardines sumas per garsųjį portalo „Alibaba“ lapkričio vienuoliktosios išpardavimą išleido ne tiek pirkėjai iš užsienio, o šimtai milijonų prakutusių naujosios Kinijos vidurinės klasės atstovų, ieškančių geresnių prekių ir sutinkančių už jas mokėti brangiau.

Plačiau – Sauliaus Masalsko reportaže nuo 2.11 min.

Žinios. Pakruojo dvarą pamažu apraizgo drakonai: Kinijos žibintų šventė šiemet bus dar įspūdingesnė