Pasaulyje

2019.11.11 22:25

Australiją niokoja liepsnos: gaisrai didesni nei Kalifornijoje

Ignas Kinčinas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.11 22:25

Didžiuliai gaisrai siaubia pietryčių Australiją, kur paskelbta nepaprastoji padėtis. Pirmą kartą šalies istorijoje gaisrai grasina ir didžiausiam šalies miestui – Sidnėjui. Dėl aukštos temperatūros ir didelių vėjų kasdien kyla naujų gaisrų. Vien nuo penktadienio, ugnies paveiktas jau apie milijono hektarų plotas.

Oranžinis dangus virš Sidnėjaus nuspalvintas nevaldomai artėjančių didelių gaisrų. Gelbėjimo tarnybos įspėja, kad jeigu nepavyks sustabdyti ugnies, nukentės daug žmonių ir turto. Dūmai tokie toksiški, kad kvėpuoti Sidnėjuje yra pavojinga. Gyventojai raginami likti viduje, maždaug 600 mokyklų ir koledžų yra uždaryti.

Taip pat skaitykite

„Deja, tokios situacijos čia dar niekad nebuvo. Niekada nematėme tiek daug nepaprastosios padėties lygio gaisrų vienu metu. Dabar kilę mažiausiai 90 gaisrų, iš jų mažiausiai 50 dar nekontroliuojami“, – sako Naujojo Pietų Velso ugniagesių komisaras Shane`as Fitzsommonsas.

Ugniagesiai važiuoja per pačią ugnį. Mažiausiai 1600 ugniagesių, kuriems jau kelias dienas padeda ir kariuomenė, kovoja su nevaldomais gaisrais. Ugnis dėl jai palankių oro sąlygų plinta nepamatuotu tempu. Mažiausiai 150 namų jau sudegė, tačiau gyventojai labiau nerimauja dėl žmonių gyvybių.

„Bičiuli, tai pats baisiausias dalykas, kokį esu matęs. Ugnies frontas artėjo mūsų link ir nieko negalėjom padaryti. Gaisre praradau kelis draugus, praradau ir turto, tačiau tai nieko nereiškia. Svarbiausi – žmonės“, – apgailestauja Naujojo Pietų Velso gyventojas Dave`as Costello.

Stiprūs vėjai labai apsunkina ugniagesių darbą, o dienomis oro temperatūra pakyla per 30 laipsnių. Pagalbos tarnybos perspėja – blogiausia diena bus antradienis, nes oro sąlygos bus dar nepalankesnės. Naujojo Pietų Velso valstijos gubernatorė nusprendė imtis veiksmų.

„Kaip žinote, rytojaus orų prognozė yra katastrofiška, o sąlygos pastarosiomis dienomis prastos. Pritariu komisarui ir visoje Naujojo Pietų Velso valstijoje skelbiu nepaprastąją padėtį. Komisaras dabar galės imtis visų priemonių, kurios jam atrodo būtinos siekiant užtikrinti, kad žmonių gyvybės ir turtas būtų apsaugoti“, – tvirtina Naujojo Pietų Velso premjerė Gladys Berekjiklian.

Gaisrų sezonas Australijoje kyla kasmet, tačiau šiais metais gaisrai ir jų padariniai bus tokie, kokių šalis dar nematė.

Pagrindinis klausimas, kurį sau, pasak mokslininkų, turėtų užduoti Australijos politikai – ar kovodami su klimato kaita dedame užtektinai pastangų? Australija yra didžiausia pasaulyje anglies ir suskystintųjų gamtinių dujų eksportuotoja, jos ekonomika labai priklausoma nuo iškastinio kuro. Dėl klimato kaitos ši žiema buvo pati sausiausia Australijoje per daugelį metų, o šių metų gaisrų sezonas prasidėjo anksti. Nekovojant su priežastimis, kovoti su pasekmėmis gerokai sunkiau.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 31.47 min.:

Panorama. Šiandien Lenkija mini nepriklausomybės dieną – nuo šeimos pasivaikščiojimo iki nacionalistų eitynių (su vertimu į gestų k.)