Pasaulyje

2019.11.11 17:05

Kinijos prezidentas: Graikija yra tikra sąjungininkė mūsų prekybos planuose

ELTA2019.11.11 17:05

Graikiją galima laikyti „tikra sąjungininke“ Kinijos pasaulinės prekybos plėtros planuose, pirmadienį Graikijoje susitikęs su šalies ministru pirmininku Kyriakos Mitsotakiu, sakė Kinijos prezidentas Xi Jinpingas.

„Tiek Kinija, tiek Graikija viena kitą mato kaip tikras sąjungininkes, plėtojant „Belt and Road“ iniciatyvą“, – sakė Xi Jinpingas, besilankantis Graikijoje su vizitu, skirtu šalių santykių gilinimui. Prezidentas pareiškė norą „išlaikyti ryžtą“ ir „įtvirtinti“ dvišalius santykius.

Graikija yra viena iš šalių, remiančių Kinijos „Belt and Road“ iniciatyvą (BRI), su kuria Kinija ketina plėtoti uostus, geležinkelius, kelius ir pramoninius parkus Azijoje, Afrikoje, Artimuosiuose Rytuose ir Europoje – šalis ketina skirti trilijonus naujai infrastruktūrai 126 pasaulio šalyse.

Vizito metu Graikijos ir Kinijos delegacijos pasirašė daugybę susitarimų, tarp kurių – ekstradicijos, žemės ūkio eksporto sandoris ir susitarimas Atėnuose atidaryti Kinijos banko padalinį. Kinijos pramonės ir prekybos bankas Atėnuose taip pat žada įsteigti atstovybę, pranešė pareigūnai.

Xi Jinpingas sakė, kad šie pirmadienį pasirašyti sandoriai „išlaisvins bendradarbiavimo potencialą energetikos, transporto ir finansų srityse“.

„Šis atveriamas kelias greitai pavirs greitkeliu“, – sakė Graikijos ministras pirmininkas K. Mitsotakis.

Kinijos užsienio reikalų ministerija anksčiau yra sakiusi, kad Xi Jinpingo vizitas Atėnuose bus „istoriškai svarbus“ Kinijos ir Graikijos santykių plėtojimui ir „suteiks postūmį“ ES ir Kinijos santykiams bei Pekino BRI iniciatyvai.

„Santykiai su Graikija Kinijai yra prioritetas, – ketvirtadienį „Thema“ radijui sakė Graikijos užsienio reikalų ministras Nikos Dendias. – Jie investavo į Graikiją, kai niekas kitas to nedarė.“

„Kuo galiu jums padėti?“

Kinijos prezidentas Graikijoje lankosi po to, kai praėjusią savaitę Šanchajuje viešėjo naujai išrinktas Graikijos ministras pirmininkas K. Mitsotakis.

Liepą išrinktas ministras pirmininkas savo administracijos politikoje pirmenybę teikia užsienio investicijoms ir privatizacijai, taip norėdamas atgaivinti lėtą Graikijos ekonomiką, kurią jau dešimtmetį slegia krizė.

„Noriu, kad pirmieji žodžiai, kuriuos naujiems investuotojams ištars Graikijos pareigūnai, būtų: „Kuo galiu jums padėti?“, – kalbėjo K. Mitsotakis.

Graikija jau 10 metų plėtoja santykius su Kinija, kuriuos inicijavo buvusios šalies vyriausybės įvykdytas sandoris, kuriuo pagrindiniame Pirėjo uoste konteinerių terminalų valdymas buvo perleistas Kinijos laivybos įmonei „Cosco“.

„Cosco“ Pirėjuje jau yra investavusi per 600 mln. eurų ir sukūrusi apie 3 tūkst. darbo vietų. Investicijų suma gali pasiekti ir 1 mlrd. eurų, sakė K. Mitsotakis vizito Šanchajuje metu.