Pasaulyje

2019.11.09 17:54

Prieš rinkimus Ispanijoje, dėmesio centre – Katalonija: prakalbo apie drastiškų sprendimų poreikį

Aurimas Piečiukaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.09 17:54

Ispanija ruošiasi ketvirtiems rinkimus per ketverius metus. Praėjusį pavasarį socialistų lyderiui Pedrui Sanchezui nepavyko suformuoti koalicijos, apklausos rodo, kad derybos po rinkimų ir šįkart bus sudėtingos: nei viena - didžiųjų partijų parlamente veikiausiai neturės daugumos, o po protestų Katalonijoje pozicijas žada sustiprinti šalies kraštutiniai dešinieji.

P. Sanchezui prieš pusę metų sudaryti naujos vyriausybė nepavyko. Bet prieš sekmadienį vyksiančius pirmalaikius rinkimus, socialistų lyderis save pristato, kaip vienintelį politiką, galintį Ispaniją išvesti iš aklavietės ir išspręsti didžiausias krizes.

„Kovosiu ir su kraštutiniais dešiniaisiais, ir su tais, kurie Kataloniją nori atplėšti nuo Ispanijos. <...> Ant kortos lapkričio 10-ąją pastatyta stipri, progresyvi, o kartu ir nuosaiki vyriausybė. Ji kovos prieš visas kliūtis, sustabdys kraštutinę dešinę, taip pat ir ekstremistus, čia Katalonijoje“, - sakė P. Sanchezas.

Paskutinį mitingą Sančezas rengė Barselonoje. Po Katalonijos nepriklausomybės lyderių teismo, mieste protestai virsdavo į riaušes. Ir greta vietos, kur kalbėjo premjeras katalonai protestavo. Rinkimų savaitgalį čia sustiprintos policijos pajėgos.

Bet P. Sanchezas pabrėžia, kad į šalį sugrįžta ir radikalios idėjos – frankizmas. Kraštutinių dešiniųjų partiją VOX balandį pirmąkart patekusi į parlamentą, dabar savo gretas gali sustiprinti dvigubai.

Populiarumą išaugino ir kairiųjų sprendimas perlaidoti diktatoriaus Franko palaikus, ir, svarbiausia, protestai Katalonijoje.

„Tai nepaprastoji padėtis, kuriai spręsti reikia drastiškų sprendimų. Jei ispanai nerems vienas kito, nedvejosime ir sustabdysime Katalonijos autonomiją”, – komentavo partijos „Vox“ lyderis Santiagas Abascalis.

Socialistai dėl valdžios dešimtmečius rungėsi su Liaudies partija. Centro dešinieji prieš rinkimus taip pat pabrėžia kovosiantys su separatizmu Katalonijoje, kaip ir kraštutiniai dešinieji, sako, kad P. Sanchezas krizės nesuvaldo.

„Kaip gali būti, kad ispanų vyriausybė nesukontroliavo situacijos, nepasitelkė nacionalinio saugumo įstatymo ir nepanaudojo saugumo pajėgų?“ – sakė Liaudies partijos lyderis Pablas Casadas.

Bet nei Liaudies partija, nei socialistai daugumos po rinkimų veikiausiai neužsitikrins. Apklausose pirmaujantiems P. Sanchezo socialistams vėl teks ieškoti koalicijos partnerių. Tarp jų ir griežta kairė, po ekonominės krizės iškilusi PodEmos partija, su kuria P. Sanchezui prieš pusę metų susitarti nepavyko