Pasaulyje

2019.11.08 17:57

Škotijos Nacionalinė partija pradeda „pabėgimo nuo „Brexito“ kampaniją

BNS2019.11.08 17:57

Škotijos Nacionalinės partijos (SNP) lyderė Nicola Sturgeon penktadienį pažadėjo „pabėgti nuo „Brexit“, pradėdama savo nepriklausomybės siekiančios proeuropietiškos partijos visuotinių rinkimų kampaniją. 

Škotijos pirmoji ministrė, užimanti aukščiausią postą vietos valdžioje, sakė, kad SNP nesitiki laimėti gruodžio 12 dienos rinkimų.

Tačiau N. Sturgeon patikino, kad jos partija „sieks sudaryti aljansą, kuris galėtų neprileisti (JK premjero Boriso Johnsono) konservatorių prie valdžios“.

„Balsavimas už SNP (...) yra balsavimas už pabėgimą nuo „Brexito“, – kalbėjo ji Škotijos sostinėje Edinburge vykusiame mitinge.

„Balsavimas už SNP yra balsavimas už Škotijos ateities perėmimą iš Boriso Johnsono rankų ir sugedusios Vestminsterio sistemos“, – sakė N. Sturgeon. „Balsavimas už SNP yra balsavimas už Škotijos ateities perdavimą tvirtai į Škotijos rankas“, – tikino ji.

35 mandatus 650 vietų dabar jau paleistame JK parlamente turinti SNP Škotijoje turėtų surinkti nemažai balsų.

N. Sturgeon planams surengti antrą referendumą dėl Škotijos nepriklausomybės kitais metais griežtai priešinasi B. Johnsonas, kuris turėtų oficialiai pritarti plebiscito organizavimui.

„Visiškai nėra jokio reikalo“ dar vienam referendumui dėl nepriklausomybės, sakė B. Johnsonas ketvirtadienį, atvykęs vizito į Škotiją.

„2014 metais žmonėms buvo pažadėta – labai aiškiai – kad tai bus vienas (referendumas) vienai [piliečių] kartai“, – kalbėjo jis.

Per 2014 metais vykusį referendumą dėl atsiskyrimo nuo JK 55 proc. škotų pasisakė prieš nepriklausomybę, o 45 proc. – už.

2016 metais visa JK nubalsavo už išstojimą iš ES, tačiau absoliuti dauguma (62 proc.) škotų tuomet nepritarė narystės Bendrijoje nutraukimui.

Kelių apklausų rezultatai rodo, kad dėl visuomenės nepasitenkinimo „Brexitu“ auga jos parama referendumui dėl Škotijos nepriklausomybės.

B. Johnsono Konservatorių partija turėtų patirti pralaimėjimą Škotijoje, šiemet pasitraukus populiariam partijos vietos lyderiui.

Jeigu po rinkimų nė viena partijų negautų balsų daugumos Bendruomenių Rūmuose, SNP galėtų tapti padėties valdove.

Kitaip nei kitų proeuropietiškų partijų vadovai, N. Sturgeon sako, kad galėtų paremti pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos vadovo Jeremy Corbyno kandidatūrą į ministro pirmininko postą.

„Man patinka Jeremy Corbynas“, – sakė ji.

J. Corbynas neatmeta antro Škotijos referendumo galimybės, tačiau aiškiai neišreiškė paramos galimam 2020 metų balsavimui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt