Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Rusijos teismas nuteisė pagrobtą Estijos saugumo pareigūną

BNS 2015.09.08 13:45

Rusijos šiaurės vakarinės Pskovo srities teismas trečiadienį Estijos saugumo policijos pareigūnui Estonui Kohverui skyrė 15 metų kalėjimo. Šį sprendimą sukritikavo Linas Linkevičius.

Rusijos šiaurės vakarinės Pskovo srities teismas trečiadienį Estijos saugumo policijos pareigūnui Estonui Kohverui skyrė 15 metų kalėjimo. Šį sprendimą sukritikavo Linas Linkevičius.

Teismas pripažino E. Kohverą kaltu dėl šnipinėjimo, neteisėto Rusijos valstybės sienos kirtimo, neteisėto šaunamojo ginklo laikymo ir jo kontrabandos.

Prokuroras prašė teismo kaltinamajam skirti 16 metų laisvės atėmimo bausmę. E. Kohveras savo kaltę neigė.

Estijos ir Europos Sąjungos institucijos teigia, kad Rusijos saugumo tarnybos Estijos pareigūną pernai rugsėjo 5 dieną pagrobė iš Estijos teritorijos netoli pasienio, kur šis tyrė nusikaltimus dėl neteisėto sienos kirtimo. Incidentas įvyko praėjus dviem dienoms po JAV prezidento Baracko Obamos apsilankymo Taline.

Rusija tikina jį sulaikiusi savo teritorijoje su grynaisiais pinigais, garso įrašymo įranga ir dokumentais.

Kritikos strėlės

Tokį Rusijos teismo nuosprendį pasmerkė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Ministras BNS sakė, kad Pskovo srities teismo sprendimas yra „dar vienas neteisėtas ir tarptautinę teisę pažeidžiantis aktas“.

„Deja, tampa bloga ir labai nesveika tradicija, kai teismai vykdo politines manipuliacijas – noriu priminti ir Ukrainos pilotės Nadieždos Savčenkos bylą. Mes smerkiame šį sprendimą, reikalaujame, kad E. Kohveras būtų paleistas ir galėtų saugiai grįžti į tėvynę“, – BNS sakė L. Linkevičius.

Rusijos teismo sprendimą ir visą teismo procesą taip pat pasmerkė ir Estija.

„Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) pernai rugsėjo 5 dieną Estijos Respublikos teritorijoje įvykdytas Estono Kohvero pagrobimas ir neteisėtas jo laikymas arešte Rusijoje yra šiurkštus tarptautinės teisės ir žmogaus teisių pažeidimas“, – sakė Estijos diplomatijos vadovė.

„Šios dienos teismo sprendimas mūsų pozicijos nekeičia. Mes reikalaujame Rusijos nedelsiant paleisti Estoną Kohverą“, – sakė M. Kaljurand.

Ministrė pabrėžė, kad E. Kohvero teismo procesas nuo pat pradžių neturėjo nieko bendra su sąžininga teisena, nes pirmuosiuose teismo posėdžiuose nebuvo leista dalyvauti Estijos konsului, tad E. Kohveras. Ji taip pat reikalavo estą grąžinti namo.

Pagal ministrės, Estija dėkinga savo sąjungininkėms ir partnerėms, kurios ją palaikė ir kėlė E. Kohvero klausimą tarptautinėse organizacijose ir bendraudamos su Rusija.

„Mes planuojame su sąjungininkėmis ir partnerėmis tęsti spaudimą tarptautiniu lygiu, kol Estonas Kohveras bus paleistas ir sugrįš namo pas šeimą“, – pridūrė ji.

Įsikišo ir ES

Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovė paragino Rusiją paleisti į laisvę Estijos saugumo policijos pareigūną E. Kohverą.

Federica Mogherini taip pat pareiškė, kad E. Kohvero pagrobimas buvo tarptautinės teisės pažeidimas.

„ES toliau ragina Rusijos Federaciją vykdyti savo įsipareigojimus pagal tarptautinę teisę, nedelsiant paleisti poną Kohverą ir garantuoti jo saugų sugrįžimą į Estiją“, – sakoma F. Mogherini paskelbtame pareiškime.