Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Tailando policija: sprogimus Bankoke suorganizavo paslaptingas „tinklas“

BNS2015.09.08 13:45

Tailando vienuoliai trečiadienį vadovavo pamaldoms iš naujo atidarytoje Bankoko šventykloje, kurioje anksčiau šią savaitę nugriaudėjus sprogimui žuvo 20 žmonių, o policija įtaria, kad vyras, kuris buvo nufilmuotas apsaugos kamerų ramiai padedantis numanomą bombą, priklauso „tinklui“.

Tailando vienuoliai trečiadienį vadovavo pamaldoms iš naujo atidarytoje Bankoko šventykloje, kurioje anksčiau šią savaitę nugriaudėjus sprogimui žuvo 20 žmonių, o policija įtaria, kad vyras, kuris buvo nufilmuotas apsaugos kamerų ramiai padedantis numanomą bombą, priklauso „tinklui“.

Užtaisas buvo detonuotas pirmadienio pavakare, kai daug maldininkų ir turistų buvo susitikę Eravano (Airavano) šventykloje Tailando sostinės komerciniame rajone, bet kol kas niekas neprisiėmė atsakomybės dėl šio išpuolio.

Per precedento neturinčią ataką Tailando sostinėje žuvo mažiausiai 11 užsieniečių, tarp kurių buvo Kinijos, Honkongo, Singapūro, Indonezijos piliečių bei viena šeima iš Malaizijos.

Dar per 100 žmonių buvo sužeisti sprogimo vienoje judriausių miesto sankryžų.

Policija nurodė, kad antradienį driokstelėjęs antras sprogimas prie vienos Bankoko prieplaukos, per kurį žmonės nenukentėjo, gali būti susijęs su pirmuoju išpuoliu. Ši informacija padidino Bankoko gyventojų baimę, o policija pripažino nežinanti, kad yra atsakingas už tas atakas.

Apie 12 budistų vienuolių vadovavo pamaldoms Eravano šventykloje, kai ji iš naujo buvo atidaryta anksti trečiadienį, o maldininkai, tarp kurių buvo turistų, klūpojo ir laikė smilkalų lazdeles, sakė vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas.

Vienas žuvusių malaiziečių giminaitis padėjo šventykloje drabužių ryšulėlius, simbolizuojančius prarastus artimuosius, sakė vienas vienuolis.

Ta daug turistų pritraukianti šventykla, būdinga Tailandui, kuriame unikaliai persipynusios hinduistų ir budistų tradicijos, buvo jau beveik visiškai suremontuota po sprogdinimo, kaip ir aplinkinė teritorija.

Sulankstyti metaliniai turėklai buvo vienintelis pastebimas išpuolio ženklas. Policijos nuomone, šventykloje detonuotą užtaisą sudarė iki trijų kilogramų sprogmenų, į kuriuos buvo pridėta metalinių šratų.

Vienas iš tikinčiųjų tikrai turėjo už ką dėkoti dievams.

56 metų Tommy Goh, tailandiečių kilmės vyras, gyvenantis Malaizijos mieste Penange, sakė, kad taksi automobiliui pavėlavus paimti jį iš viešbučio, jis neatsidūrė šventovėje sprogimo momentu.

„Kasmet atvykstu į šią šventyklą; turėjo čia būti apie 18 val. 50 min. arba 19 val., bet taksi neatvažiavo prie viešbučio ... todėl mes išėjom kitur“, – jis pasakojo AFP.

„Dešimčia minučių vėliau viskas būtų susiklostę visiškai kitaip“, – pridūrė jis.

Policija: tai yra „tinklas“

Policija antradienį paskelbė vaizdo įrašus, kuriuose matomas jaunas smulkaus sudėjimo vyras, vilkintis geltonus marškinėlius ir tamsius šortus, kuris įėjo į šventyklą nešdamasis kuprinę.

Vaizdo įraše matosi, kaip tas vyras ramiai padeda kuprinę po suolu ir nueina laikydamas mėlyną plastikinį maišelį ir tikriausiai mobilųjį telefoną.

Po kelių minučių tą vietą sudrebino sprogimas, todėl nufilmuotas vyras yra laikomas pagrindiniu įtariamuoju.

Tailando policijos vadovas trečiadienį pareiškė, kad numanomas Bankoko šventyklos sprogdintojas priklauso neįvardytam „tinklui“, pareigūnams intensyvinant numanomo užpuoliko paieškas po didžiausio kada nors šalyje įvykdyto išpuolio, nusinešusio 20 žmonių gyvybes.

„Nusikaltėlis nebūtų galėjęs veikti vienas. Manome, kad buvo turi būti jam padėjusių žmonių, tailandiečių. Tai yra tinklas“, – policijos vadas Somyotas Poompanmoungas sakė žurnalistams kitą dieną po to, kai buvo paskelbti apsaugos kamerų vaizdo įrašai, rodantys, kaip vienas įtariamasis palieka kuprinę šventykloje prieš pat sprogimą.

Antradienį taip pat įvykdytas sprogdinimas prie vieno tilto per Čau Prajos upę siejamas su pirmadienį įvykdyta ataka šventykloje.

Tailando policijos išminuotojų dalinio pulkininkas Kamthornas Ouicharoenas patvirtino, kad prie tilto susprogdinta bomba buvo tokio paties tipo, kaip ir detonavusi Eravano šventykloje.

„Jis visiškai tokia pati – įranga, panaudota jai pagaminti, bombos dydis“, – sakė jis, kas dar labiau paskatino kalbas apie paslaptingą „tinklą“.

Tailande beveik dešimtmetį krėtė politinė krizė, per kurią nuolat prasiverždavo smurtas gatvėse, tačiau tokių sprogdinimų kaip įvykdytas pirmadienį dar niekada nėra buvę.

Tailando pietuose rusenantis musulmonais sukilėlių judėjimas nusinešė jau apie 6,4 tūkst. žmonių gyvybių, bet šis konfliktas yra labai lokalus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt