Pasaulyje

2019.10.27 08:19

Trumpas patvirtino: „Islamo valstybės“ lyderis al-Baghdadi žuvo

Sirijos kurdai: IS keršys už lyderio mirtį; atnaujinta 16.47
BNS, ELTA, LRT.lt2019.10.27 08:19

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį patvirtino, kad ilgai slapstęsis „Islamo valstybės“ džihadistų judėjimo lyderis Abu Bakras al-Baghdadi mirė „kaip šuo“, detonavęs savižudžio sprogdintojo liemenę per praėjusią naktį Sirijos šiaurės vakarinėje dalyje surengtą JAV specialiųjų pajėgų operaciją.

„Pastarąją naktį Jungtinės Valstijos įvykdė teisingumą pavojingiausiam pasaulio teroristų lyderiui. A. B. al-Baghdadi negyvas“, – pareiškė D. Trumpas.

Jo teigimu, A. B. al-Baghdadi susisprogdino po to, kai JAV specialiųjų operacijų pajėgos užspeitė jį akliname tunelyje Sirijoje.

„Sprogimo metu jo kūnas buvo sumaitotas. Tunelis įgriuvo. Tačiau tyrimų rezultatai iš karto ir visiškai patvirtino jo tapatybę. Tai buvo jis. Banditas, kuris taip smarkiai stengėsi įbauginti kitus, paskutines savo gyvenimo akimirkas praleido jausdamas didžiulė baimę ir visišką paniką bei siaubą, baimindamasis jį persekiojusių amerikiečių pajėgų“, – Baltuosiuose rūmuose pranešė D. Trumpas.

Pasak jo, per operaciją nežuvo nė vienas amerikietis karys.

Amerikos prezidentas taip pat pranešė, kad kartu su A. B. al-Baghdadžiu žuvo ir „didelis skaičius“ jo kovotojų bei bendražygių.

Pasak D. Trumpo „A. B. al-Baghdadi mirė atsidūręs akliname tunelyje, žliumbdamas, verkdamas ir klykdamas visą kelią“, – per Baltuosiuose rūmuose surengtą spaudos konferenciją sakė JAV prezidentas.

Remiantis ankstesniais žiniasklaidos pranešimais, A. B. al-Baghdadi buvo pagrindinis slaptai suplanuotos operacijos, kuriai pritarė prezidentas D. Trumpas, taikinys, pareiškė pareigūnai.

Apie JAV vadovaujamos koalicijos prieš IS ilgai persekioto A. B. al-Baghdadi žūtį pastaraisiais metais buvo skelbiama kelis kartus, tačiau tie pranešimai nepasitvirtino.

1971 metais į šiaurę nuo Bagdado esančioje Samaroje gimusio A. B. al Baghdadi tikrasis vardas yra Ibrahimas Awadas al Badri. Jo šeima buvo kilusi iš žemiausio visuomenės sluoksnio.

Kai JAV vadovaujamos pajėgos 2003 metais įsiveržė į Iraką, jis buvo suimtas ir laikomas amerikiečių įkurtame kalėjime. Manoma, kad ten jis subrendo kaip džihadistas.

Vėliau A. B. al-Baghdadi aktyviai įsitraukė į „al Qaeda“ padalinio Irake veiklą ir galiausiai 2010 metais perėmė vadovavimą jam, o 2013-aisiais išplėtė šios grupuotės veiklą į karo krečiamą Siriją.

2014 metais A. B. al Baghdadi per pamokslą garsiojoje Mosulo Nurio mečetėje pasiskelbė IS užimtų teritorijų Irake bei Sirijoje „kalifu“.

Po to IS vadeiva dingo lyg į vandenį, tik kartais pasirodydavo pranešimų, kad jis žuvo arba buvo sunkiai sužeistas. Tai pelnė jam „Vaiduoklio“ pravardę.

Šių metų balandį jis pirmą kartą po penkerių metų pertraukos pasirodė propagandiniame vaizdo įraše, kuriame savo šalininkus paragino „keršyti“ už nužudytus IS narius.

Jungtinės Valstijos už informaciją, kuri padėtų sulaikyti A. B. al Baghdadi, siūlė 25 mln. JAV dolerių atlygį.

Pasak JAV valstybės departamento, IS, vadovaujant A. B. al Baghdadi, „buvo atsakinga už tūkstančių civilių Artimuosiuose Rytuose mirtis, įskaitant žiaurius daugybės civilių įkaitų iš Japonijos, Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Valstijų nužudymus“.

Sirijos kurdų kovotojai: mūsų ir JAV žvalgybinė informacija lėmė al-Baghdadi operacijos įvykdymą

Sirijos kurdų demokratinių pajėgų vadas sekmadienį sveikino „istorinę operaciją“ ir bendrą žvalgybinį darbą po JAV žiniasklaidos pranešimų, kad žuvo „Islamo valstybės“ (IS) lyderis Abu Bakras al-Baghdadi.

Kurdų kovotojų vadovaujamų Sirijos demokratinių pajėgų (SDF) vadas Mazloumas Abdi sakė, kad operacija įvyko dėl „bendros žvalgybinės informacijos“ su JAV – kurdų kovotojai ir JAV pajėgos jau daug metų kartu kovoja prieš IS.

Sirijos kurdų kovotojai teigė besitikintys IS keršto atakų dėl jų lyderio Abu Bakro al-Baghdadžio mirties.

„Slapti IS nariai sieks keršto už A. B. al-Baghdadžio mirtį“, – naujienų agentūrai AFP sakė kurdų kovotojų vadovaujamų Sirijos demokratinių pajėgų (SDF) vadas Mazloumas Abdis.

E. Račius: šio lyderio žūtis nesuardys organizacijos

Ar pasitvirtinus žiniai apie lyderio žūtį bus ryškių pokyčių? Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius, islamo tyrinėtojas LRT RADIJUI Egdūnas Račius teigia, kad tai neturėtų sumenkinti pačios grupuotės veiksmų. Pasak jo, A. B. al-Baghdadi nebuvo charizmatiškas išskirtinis lyderis, jo netektis nesuardytų organizacijos.

E. Račiaus teigimu, jei „Islamo valstybės“ nariai pabėgtų ar būtų paleisti iš stovyklų, kur yra laikomi, jei sugebėtų susijungti į apčiuopiamą ginkluotą grupuotę, galbūt galėtų bandyti atkurti kalifatą Sirijos teritorijoje ar Irake, tačiau tai sudėtinga prognozuoti.

Politologo Lino Kojalos teigimu, pasitvirtinus žiniai apie A. B. al-Baghdadi žūtį, JAV prezidentas tai tikrai išnaudos rinkiminiame procese ir pateiks kaip didelę pergalę kovoje su radikaliuoju islamu.

„Manau, kad Trumpui svarbu pabrėžti, kad pergalė prieš „Islamo valstybę“ darkart įtvirtinta“, – sako politologas.

Anot L. Kojalos, IS ateitį labiau lems ne vadas, o tai, kokia bus tolesnė Jungtinių Valstijų politika regione. Apie tai politologas paskelbė savo paskyroje.

Žinios. Nukautas ieškomiausias pasaulio nusikaltėlis Abu Bakras al Bagdadis