Pasaulyje

2019.10.25 20:42

Kinijoje po vizito į Honkongą sulaikyta feministė aktyvistė Huang Xueqin

BNS2019.10.25 20:42

Pietų Kinijos policija sulaikė feministę aktyvistę ir žurnalistę Huang Xueqin, jai sugrįžus į šalies pagrindinę dalį po apsilankymo Honkonge ir Taivane, penktadienį pranešė jos draugai.

Guangdongo provincijos Guangdžou miesto saugumo pareigūnai suėmė Huang Xueqin vėlai ketvirtadienį, įtardami ją „ginčų ir neramumų kurstymu“, sakė draugai. Tokie migloti kaltinimai dažnai iškeliami aktyvistams, kuriuos valdančioji Komunistų partija laiko pavojingais.

Draugai kalbėjo su anonimiškumo sąlyga, nes bijo, kad gali būti persekiojami dėl ryšių su Huang Xueqin. Jos advokatas ir Guangdžou įsikūrusio Bajūno rajono sulaikymo centras – kur, draugų teigimu, laikoma aktyvistė – neatsakė į žurnalistų skambučius.

Pasak draugų, policija pradėjo persekioti Huang Xueqin šeimos narius, kai ši paskelbė straipsnį, kuriame apibūdino savo įspūdžius per vieną demonstraciją Honkonge – Kinijos pusiau autonominiame mieste, kurį jau daug mėnesį krečia antivyriausybiniai protestai.

„Galbūt veikiant galingai vienos partijos valstybės mašinai gali būti skleidžiami neišmanymas ir baimė, – savo esė rašo Huang Xueqin. – Tačiau jeigu asmeniškai tai patyrėte, stebėjote – negalite apsimesti neišmanėliais.“

Rugpjūčio mėnesį Guangdžou policija konfiskavo Huang Xueqin pasą ir kitus kelionėms skirtus dokumentus – taigi, ji negalėjo įstoti į teisės magistro studijas Honkongo universitete.

Huang Xueqin aktyviai dalyvavo Kinijos #MeToo judėjime, skatindama lytinės prievartos aukas prabilti apie numanomus universitetų profesorių nusikaltimus. Ji dirbo nepriklausoma žurnaliste, rašiusi lyčių, lygybės ir pažeidžiamų grupių temomis.

„Lieka neaišku, dėl ko tiksliai buvo sulaikyta Huang Xueqin, bet pastarosiomis savaitėmis pareigūnai žemyninėje dalyje sulaikydavo ir persekiodavo vis daugiau aktyvistų, rašytojų ir paprastų piliečių, taikiai reiškiančių palaikymą Honkongo protestams“, – pareiškė Kinijos reikalų ekspertė Yaqiu Wang (Jačiu Vang), dirbanti nevyriausybinėje organizacijoje „Human Rights Watch“.

„Huang Xueqin sulaikymas liudija, jog Kinijos vyriausybė ėmė intensyviau persekioti Kinijos pagrindinėje dalyje žmones, taikiai reiškiančius solidarumą su Honkongo protestuotojais. Valdžia baiminasi, kad protestai Honkonge gali sukelti iššūkių vyriausybei žemyninėje dalyje ir kad laisvės ir demokratijos raiška kelia grėsmę jų valdžiai“, – sakė Yaqiu Wang.

Protestai Honkonge prasidėjo vasarą reaguojant į dabar jau atšauktą ekstradicijos įstatymo projektą, kuris būtų leidęs Honkongo gyventojams stoti prieš teismą žemyninėje Kinijoje, kur, kaip teigia kritikai, būtų varžomos jų teisės.

Nuo to laiko demonstracijos, per kurias kartais prasiveržia smurtas, peraugo į platų judėjimą, kurio šalininkai reikalauja imtis demokratinių reformų mieste ir ištirti įtariamą policijos įgaliojimų viršijimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt