Pasaulyje

2019.10.24 19:02

LRT iš Barselonos: fašistinis balsas Ispanijoje vis dar yra girdimas

LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2019.10.24 19:02

Ispanijoje perlaidotas diktatorius Francisco Franco. Iš didingo, paties F. Franko statyto „Kritusiųjų Slėnio“ paminklo, autokrato palaikai perkelti į kuklesnes kapines, kur palaidota jo žmona.

F. Franko režimo aukos ir kairiųjų Vyriausybė sako, kad taip atstatomas istorinis teisingumas, bet diktatoriaus artimieji bei rėmėjai perlaidojimą vadina politinio populiarumo vaikymusi prieš artėjančius rinkimus.

Taip pat skaitykite

Tiesiogiai iš Barselonos LRT RADIJO laidoje „60 minučių“ – LRT korespondentė Kristina Nastopkaitė.

„Tai viena svarbiausių metų žinių visoje Europoje. Pasak žiniasklaidos, šiandien baigėsi vienas Ispanijos istorijos etapas ir prasideda kitas. Iš tikrųjų Kritusiųjų Slėnis yra paskutinis fašizmo mauzoliejus Europoje. Diktatoriaus kūnas iki šiol gulėjo su daugybe jo aukų, todėl žmonėms, kurių seneliai žuvo Ispanijos pilietiniame kare, nukrito akmuo nuo širdies“, – pasakoja žurnalistė.

Susipriešinimas Ispanijoje vis dar yra juntamas

Ispanijos kairiųjų Vyriausybė deklaravo šį pažadą įgyvendinti per kadenciją, ir pastaruoju metu galynėjosi su laiku, mat pirmalaikiai įvyks jau lapkričio 10 d.

„Visgi tai nėra sutapimas, kad toks prašymas yra vykdomas likus 3 savaitėms iki rinkimų Ispanijos kongrese“, – patvirtina K. Nastopkaitė.

Bet visuomenės nuomonės tebėra nevienareikšmiškos. Anot pernai liepą laikraščio „El Mundo“ publikuotos apklausos, 41 proc. ispanų tuomet pritarė generolo, tapusio valstybės vadovu, palaikų perkėlimui, atsakiusių neigiamai – 38,5 proc. Tiesa, kaip teigia LRT korespondentė, apie palaikų iškeldinimą kalbama ištisus dešimtmečius – bene nuo pat demokratijos pradžios.

„Susipriešinimas Ispanijoje vis dar yra juntamas. Yra nedidelė grupė žmonių, kurie vis dar jaučiasi ištikimi Francui. Jie teigia, kad jo diktatūros laikas buvo geriau. Žiniasklaidai tam skiria tikrai labai daug dėmesio. Kai kurios Ispanijos televizijos likus vos valandai iki ekshumacijos net skaičiavo minutes, kaip per naujametinę programą“, – pasakoja LRT RADIJO korespondentė.

„Fašistinis balsas Ispanijoje vis dar yra girdimas“

Dabar kalbant apie politinį ir socialinį Ispanijos kontekstą, visgi būtina prisiminti pilietinį karą, teigia žurnalistė.

„(...) Nes laimėjo fašistinės pajėgos ir diktatūra, kaip žinia truko labai ilgai. Daugybė istorikų kritikuoja tą demokratinę Ispanijos perėjimą iš diktatūros į demokratinę sistemą. (...) Yra ir tokių, kurie teigė, kad dabartinės Liaudies partijos gretose vis dar yra daug Franco ideologijai ištikimų žmonių. (...) Daugybė istorijų žiniasklaidai sakė, kad šiandien prasidės naujas istorinis etapas, tarsi Ispanija būtų atsikračiusi fašizmo šešėlio“, – sako žurnalistė.

Jos teigimu, F. Franco palaikytųjų grupelė nėra didelė, tačiau „jie rėkia pakankamai garsiai“. Tai – radikali dešinė ir dabar iškilusi partija „Vox“. Pastarieji, anot jos, jaučia šiokią tokią nostalgiją F. Franco diktatūros laikams.

„Fašistinis balsas Ispanijoje vis dar yra girdimas“, – teigia LRT korespondentė Ispanijoje.