Pasaulyje

2019.10.24 12:35

Sacharovo premija paskirta Kinijoje kalinčiam uigūrų aktyvistui

atnaujinta 13.45
BNS, ELTA2019.10.24 12:35

Prestižinė Europos Parlamento Sacharovo premija ketvirtadienį atiteko Kinijoje nuo 2014 metų kalinčiam uigūrų ekonomistui Ilhamui Tohti.

Už Kinijos šiaurės vakariniame Sindziango regione gyvenančios uigūrų musulmonų mažumos teises kovojęs ir kalėti iki gyvos galvos nuteistas I. Tohti rugsėjį Europos Tarybos buvo apdovanotas Vaclavo Havelo žmogaus teisių premija.

Atvirai savo poziciją reiškiančiam I. Tohti, buvusiam Pekino universiteto ekonomikos profesoriui, penktadienį sukanka 50 metų.

Prieš suėmimą 2014 metų sausį I. Tohti įkūrė ir valdė interneto svetainę „UighurOnline“, kurioje buvo rašoma uigūrų ir kinų kalbomis apie socialines problemas. Aktyvistas padėjo atkreipti dėmesį į etninę įtampą Kinijos Sindziango regione. Po aktyvisto suėmimo tinklapis uždarytas.

Žmogaus teisių gynimo grupių ir ekspertų teigimu, Sindziange daugiau kaip milijonas uigūrų ir kitų daugiausiai musulmonų mažumos grupių narių yra laikomi auklėjimo stovyklose, kurios labiau primena kalėjimus. Jose jie verčiami atsisakyti savo kultūros ir religijos.

1988 metais įsteigtą Sacharovo premiją už minties laisvę, pavadintą žymaus rusų disidento Andrejaus Sacharovo vardu, EP kasmet teikia išskirtinėms asmenybėms ar grupėms, „labiausiai prisidėjusioms prie kovos už žmogaus teises ar demokratiją“.

Galutiniame sąraše tarp kandidatų šių metų premijai gauti buvo Kremliaus kritikas, Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas, Brazilijos žmogaus teisių gynėjai ir aplinkosaugos aktyvistai: Marielle Franco (po mirties), Claudelice Silva dos Santos ir Amazonės indėnų vadas Raoni, kovojantis prieš miškų naikinimą Amazonėje ir Kenijos studentų grupelė „The Restorers“.

Kandidatus Sacharovo premijai gauti gali siūlyti EP politinės frakcijos arba mažiausiai 40 europarlamentarų.

Užpernai premija skirta už islamistų prievartą patyrusių moterų teises kovojančioms Irako jazidėms Nadiai Murad Basee ir Lamiyai Aji Bashar, o pernai – Ukrainos kino kūrėjui Olegui Sencovui, kuris rugsėjį buvo paleistas iš kalėjimo Rusijoje, kur kalėjo penkerius metus.

Premijos įteikimo ceremonija šiemet vyks Europos Parlamente Strasbūre gruodžio 18 d. Laureatui skiriama 50 tūkst. eurų.

Populiariausi

Aliaksandras Lukašenka lankosi ligoninėje

Pasaulyje

2020.11.27 07:37

Naujausia informacija. Lukašenka pirmą kartą užsidėjo veido kaukę, bet ligoninėje ją čiupinėjo rankomis Brazilijos prezidentas sako, kad nesiskiepys nuo koronaviruso; atnaujinta 21.00

20
Aliaksandras Lukašenka

Pasaulyje

2020.11.27 16:04

Įvykiai Baltarusijoje. Lukašenka pareiškė, kad pasitrauks iš posto priėmus naują Konstituciją politologas: Lukašenka nėra žmogus, kuris laikosi žodžio; atnaujinta 16.31

10