Pasaulyje

2019.10.24 09:56

JT ataskaita: Irane mirties bausmės vykdomos ir nepilnamečiams

ELTA2019.10.24 09:56

Jungtinių Tautų (JT) ekspertai, kuriems pavesta stebėti žmogaus teisių situaciją Irane, išreiškė susirūpinimą dėl Teherano nuolat pasitelkiamų mirties bausmių, kurios skiriamos ir nepilnamečiams, skelbiama ataskaitoje, trečiadienį pristatytoje JT Generalinėje Asamblėjoje.

Specialusis pranešėjas Javaidas Rehmanas perspėjo, kad Irane nuo liepos vidurio mirties bausmė buvo įvykdyta mažiausiai 173 žmonėms, tarp jų ir dviem 17-mečiams. Jis taip pat patikslino, jog 2018 metais „pranešta apie septynis atvejus, kai mirties bausmė įvykdyta nepilnamečiams“.

„Šiuo metu mirties bausmės vykdymo laukia 90 asmenų, kurie, tuo metu, kai padarė tariamus nusikaltimus, buvo jaunesni nei 18 metų“, – JT Generalinėje Asamblėjoje pristatydamas ataskaitą sakė J. Rehmanas.

„Specialiųjų procedūrų mandatų turėtojų ir JT žmogaus teisių komisarės pozicijos dėl vaikams skiriamų mirties bausmių buvo nedviprasmiškos. Jie pabrėžė, kad tokia praktika yra visiškai neleistina ir turi būti nedelsiant nutraukta“, – teigė J. Rehmanas.

2013 metais buvo priimta teisės aktų pakeitimų, siekiant sumažinti atvejų, kai vaikams atliekamos mirties bausmės, skaičių.

Specialusis pranešėjas taip pat perspėjo, jog šalyje blogėjanti ekonominė situacija labiausiai paveikė etnines ir religines mažumas, pabrėždamas, kad būtent tokių grupių atstovai sudaro neproporcingai didelę dalį nuteistų asmenų, kuriems pareiškiami su valstybės saugumu susiję kaltinimai. Irane mažumos sudaro neproporcingai didelę politinių kalinių dalį, teigė J. Rehmanas.

Jis taip pat teigė, kad nors Teheranas palankiai įvertino moterų teisę dalyvauti futbolo rungtynėse, tai, pasak J. Rehmano, yra tik vienas žingsnis. Jis atkreipė dėmesį, kad įstatymų ir jų vykdymo požiūriu moterų diskriminacija išlieka.