Pasaulyje

2019.10.23 11:21

Baltarusijos ministras Makejus atmeta valstybės integraciją su Rusija: šalys bendradarbiaus tik ekonomikoje

LRT.lt2019.10.23 11:21

Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makejus davė interviu nevalstybinėms žiniasklaidos priemonėms. Ministras pabrėžė, jog šalis su Rusija bendradarbiaus tik ekonomikoje ir suvereniteto neatsisakys.

V. Makejus kalbėjosi su opoziciniais „Tut.by“, „Euroradio“, „Nasha Niva“ bei „Radio Liberty“ Baltarusijos skyriaus žurnalistais.

Interviu metu jis buvo paklaustas ar kalbos apie Baltarusijos ir Rusijos valstybių integraciją ves prie politinių ir ekonominių veiksmų ir Baltarusija atsisakys savo suverenumo. V. Makėjus kategoriškai atmetė tokią galimybę bei pabrėžė, jog Baltarusijos ir Rusijos ekspertai bendradarbiauja tik ekonomikos srityje, rašo „The Jamestown Foundation“.

Tikimasi, kad jų darbas bus vainikuotas gruodžio 8-ąją, kai abiejų šalių prezidentai susitikime minės 20-ąsias Baltarusijos ir Rusijos sąjunginės valstybės įkūrimo metines bei pasirašys susitarimą gilinti ekonominį bendradarbiavimą.

Paklaustas, kam reikia tokios sąjunginės valstybės, V. Makejus atsakė, jog idėją palaiko dauguma Baltarusijos gyventojų, rašo „The Jamestown Foundation“.

Ministras taip pat pabrėžė, kad vis dar nepasirašytas abipusis trečiųjų šalių piliečiams išduotų vizų pripažinimo susitarimas, taip pat, Baltarusija toli gražu nesiekia užsibrėžto prekybos balanso, kai po trečdalį šalies mainų sudarytų sandoriai su Rusija, Europos Sąjunga ir trečiosiomis šalimis.

Kalbėdamas apie Minske neįvykusį Rytų partnerystės, kurio metu tikėtasi išspręsti supaprastintą vizų tarp Baltarusijos ir ES klausimą, V. Makejus pabrėžė, kad jo šalis jau yra pasirengusi tai padaryti, tačiau esą ES dar neįgyvendino savo biurokratinių procedūrų.

Taip pat V. Makejus neatmetė galimybės, jog Baltarusija politiniu sprendimu dėl ES įtakos galėtų panaikinti mirties bausmę, bet esą ją palaiko dauguma šalies gyventojų.

Anot idėjų kalvės „The Jamestown Foundation“, V. Makejaus interviu opoziciniams leidiniams rodo skirtingos nuomonės pripažinimą, o tai esą galima laikyti pozityviu Baltarusijos politinės brandos ženklu.