Pasaulyje

2019.10.23 10:50

Diplomato liudijimas Trumpo apkaltos tyrime: JAV prezidentas sulaikė karinę pagalbą ir spaudė Kijevą

BNS2019.10.23 10:50

Laikinasis JAV reikalų patikėtinis Ukrainoje antradienį smarkiai pakurstė Donaldo Trumpo apkaltos tyrimą detaliu liudijimu, kaip prezidentas sulaikydamas JAV karinę pagalbą Ukrainai spaudė Kijevą diskredituoti vieną svarbiausių jo politinių varžovų.

Pasak demokratų, Billo Tayloro liudijimas Kongrese yra stulbinantis patvirtinimas jų įtarimams, jog D. Trumpas piktnaudžiavo savo postu siekdamas užsienio pagalbos, kad pakenktų demokratų pretendentui dalyvauti 2020-ųjų prezidento rinkimuose Joe Bidenui.

„Viskas čia yra. Ką dar galiu pasakyti, kai yra toks aiškus ir detalus pareiškimas?“ – sakė Atstovų Rūmų demokratas, buvęs diplomatas Tomas Malinowski.

Baltieji rūmai atmetė tai, ką pavadino „koordinuota kraštutinės kairės įstatymų leidėjų ir radikalių nerinktų biurokratų šmeižto kampanija“.

„Šiandien buvo tik daugiau nuogirdų iš nugirstų nuogirdų ir selektyvių nutekinimų iš demokratų [surengtų] politiškai motyvuotų, už uždarų durų vykstančių slaptų svarstymų, – sakoma administracijos pareiškime. – Su kiekviena diena, kai tęsiasi ši nesąmonė, iššvaistoma vis daugiau mokesčių mokėtojų laiko ir pinigų.“

15 puslapių pradiniame pareiškime, kuris greit buvo nutekintas JAV žiniasklaidai, B. Tayloras labai detaliai prisimena, kaip naujasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atėjęs į valdžią patyrė nuolatinį spaudimą.

B. Tayloro teigimu, jam buvo pasakyta, jog D. Trumpas nori, kad V. Zelenskis „viešai pareikštų“ tirsiantis J. Bideno ir jo sūnaus Hunterio veiklą dėl korupcijos šioje buvusioje sovietinėje respublikoje.

Pasak B. Tayloro, JAV ambasadorius Europos Sąjungoje Gordonas Sondlandas pasakė jam, jog „viskas priklauso nuo tokio pranešimo, taip pat ir pagalba saugumo srityje“.

Kitas siūlytas „meduolis“, pasak buvusio ambasadoriaus, buvo V. Zelenskio ir D. Trumpo susitikimas.

Po B. Tayloro liudijimo Atstovų Rūmų demokratas Adriano Espaillatas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Tai, ką šiandien išgirdau iš #BillTaylor, kelia didelį nerimą ir yra skandalinga.“

„Kažkuriuo metu mums reikės užbaigti savo tyrimą ir eiti į priekį su tuo, ką turime, o tai, ką turime, šiuo metu yra neįtikėtinai demaskuojama“, – sakė kitas Atstovų Rūmų demokratas Tedas Lieu.

Jo kolegė Karen Bass reporteriams sakė mananti, kad B. Tayloro liudijimas „yra šokiruojantis“.

„Mums dar reikia pereiti šį procesą. Tai panašu į megztinio siūlą, ta prasme, kad tai tik pradedama atnarplioti“, – sakė ji.

Nauja televizijos CNN ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos SSRS apklausa, kurios rezultatai buvo paskelbti antradienį, rodo, kad D. Trumpo pašalinimui iš posto šiuo metu pritaria 50 proc. respondentų, o nepritaria 43 procentai.

Tačiau didelį rinkėjų susiskaldymą pagal palaikomą partiją rodo tai, kad D. Trumpo apkaltai pritaria 87 proc. demokratų ir tik 6 proc. respublikonų.