Pasaulyje

2019.10.23 08:25

Johnsonas sieks rinkimų, jei ES pasiūlys ilgesnį „Brexito“ atidėjimą

ELTA2019.10.23 08:25

Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas Borisas Johnsonas sieks visuotinių rinkimų, jei Europos Sąjunga (ES) pasiūlys atidėti „Brexitą“ iki sausio mėnesio, informuoja BBC.

Britų parlamento nariai antradienį atmetė premjero planą „Brexito“ sutarties įstatymo projektą patvirtinti per kelias ateinančias dienas. B. Johnsonas norėjo, kad įstatymo projektas būtų skubos tvarka patvirtintas parlamente ir įteisintas kaip įstatymas.

Bendruomenių rūmai pritarė siūlomam išstojimo sutarties įstatymo projektui, bet jie nurodė, kad parlamento nariai nori daugiau laiko išsamiau išnagrinėti susitarimą dėl išstojimo sąlygų. Parlamentarai 322 balsais prieš 308 atmetė B. Johnsono planą.

Nepaisant to, premjeras atkakliai tvirtino parlamento nariams, kad vis dar nori, jog JK paliktų ES spalio 31 d., bet pripažino, kad lauks, ką pasakys ES lyderiai.

Bendruomenių rūmų lyderis Jacobas Reesas-Moggas sakė, kad labai sunku įsivaizduoti, kaip įmanoma iki spalio 31 dienos prastumti įstatymo projektą Bendruomenių rūmuose ir Lordų rūmuose.

Pagal vadinamąjį Benn'o aktą B. Johnsonas praėjusį šeštadienį turėjo parašyti ES laišką, prašydamas trims mėnesiams atidėti „Brexitą“, bet premjeras to laiško nepasirašė ir sakė, kad tai parlamentas, o ne vyriausybė prašo atidėjimo.

Vis dėlto Dauningo gatvės šaltinis sakė, kad pats premjeras nesutiks su tokiu ilgu terminu.
„Šeštadienį parlamentas prašė atidėjimo iki sausio (...). Jei Briuselis sutiks su atidėjimu, tada vienintelis kelias šaliai judėti pirmyn yra rinkimai. Parlamentas žlugęs“, – sakė šaltinis.
Dabar ES lyderiai turės svarstyti, ar sutikti atidėti „Brexito“ terminą po spalio 31 dienos ir kiek ilgai jis turėtų būti atidėtas.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas sakė rekomenduosiąs ES lyderiams sutikti su dar vienu „Brexito“ pratęsimu, bet neminėjo, kiek ilgai.

Jei JK būtų šaukiami rinkimai, anksčiausia data, kada jie galėtų vykti, būtų lapkričio 28 d. Įstatymas reikalauja, kad nuo rinkimų paskelbimo parlamente iki rinkimų dienos praeitų 25 dienos.