Pasaulyje

2019.10.22 21:19

Pralaimėjęs svarbų balsavimą Johnsonas neketina trauktis: laikinai pristabdo „Brexito“ įstatymo svarstymą

atnaujinta 22.17
LRT.lt, BNS, ELTA2019.10.22 21:19

Jungtinės Karalystės Vyriausybė spartina pasirengimą pasitraukimui iš Europos Sąjungos be susitarimo su Briuseliu ir laikinai pristabdo „Brexito“ įstatymo svarstymą šalies parlamente.

Tai antradienį pareiškė Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas, kalbėdamas deputatams po to, kai Bendruomenių Rūmai atsisakė svarstyti Vyriausybės pateiktą įstatymo projektą dėl paspartintos procedūros, kas būtų leidę įgyvendinti „Brexitą“ numatytu laiku – iki spalio 31 d.

„Mes turėjome išstoti iš ES spalio 31 d., bet dabar padėtis vėl neaiški, o ES turi nuspręsti, kaip atsakyti į parlamento prašymą dėl naujo atidėjimo. Pirmas to padarinys yra tai, kad vyriausybė, veikdama vieninteliu įmanomu ir atsakingu būdu, spartina pasirengimą „Brexitui“ be sandorio“, – sakė B. Johnsonas, reikšdamas nusivylimą parlamentarų sprendimu.

„Antra, iki to laiko, kol ES priims sprendimą (dėl „Brexito“ atidėjimo), aš aptarsiu su ES šalimis jų ketinimus. Kol jis nepriimtas, mes padarysime įstatymo projekto svarstymo pertrauką“, – tęsė jis.

Parlamento nariai 322 balsai prieš 308 atmetė Vyriausybės planą prastumti šį susitarimą ateinančią savaitę, todėl tapo beveik neišvengiama, kad Jungtinės Karalystės išstojimas iš Europos Sąjungos bus atidėtas.

Premjeras jau anksčiau sakė, jog nori, kad „Brexito“ susitarimas būtų patvirtintas iki ketvirtadienio, tada jį turėtų tvirtinti Lordų rūmai. Šiems pritarus, susitarimą turėtų patvirtinti Europos Parlamentas ir JK galėtų išstoti iš ES iki spalio 31-osios, kaip dabar numatyta.

Net ir patvirtinus susitarimą, parlamentarai galės siūlyti savo pakeitimus įstatymo projektui, o tai sulėtintų procesą.

JK premjeras pagrasino parlamentarams, kad jei šie atmes siūlomą išstojimo iš ES procesą ir susitarimą, o ES sutiktų pratęsti „Brexito“ derybas, jis šauks pirmalaikius parlamento rinkimus. Tačiau lieka neaišku, ar premjeras taip ir pasielgs.

„Mes nešvaistysime daugiau mėnesių su šiuo parlamentu“, – BBC sakė šaltinis Vyriausybėje.

Preliminariai pritarė B. Johnsono „Brexit`o“ planui

Jungtinės Karalystės parlamentas pirmu balsavimu antradienį pritarė pirminiam Boriso Johnsono susitarimo siūlymui. Už projektą Bendruomenių rūmuose balsavo 329 parlamentarai, 299 buvo prieš.

Dabar premjeras sieks gauti patvirtinimą pagreitintoms procedūroms, kad parlamente būtų galima priimti visus reikalingus įstatymus ir dar iki lapkričio pirmosios išstoti iš Bendrijos.

Tiesa, britų parlamentarai per tą laiką dar galės teikti patobulinimus jo susitarimui, o tai reikštų, kad procesas vėl nusikeltų, nes patobulinimams dar turėtų pritarti ir Europos Sąjunga.

Antradienį B. Johnsonas Bendruomenių rūmų nariams pristatė savo pasitraukimo iš ES įstatymo projektą, kuris „Brexito“ susitarimą įtrauktų į Jungtinės Karalystės teisę paversdamas įstatymu.

Taip pat skaitykite

Panorama. Boriso Johnsono pralaimėjimas: JK Vyriausybė ruošiasi pasitraukti iš ES be susitarimo