Pasaulyje

2019.10.22 14:54

ES vienareikšmiškai smerkia Turkijos operaciją Sirijoje, bet Erdoganas grasina toliau pulti

BNS2019.10.22 14:54

Europos Sąjunga vienareikšmiškai smerkia Turkijos operaciją Sirijoje ir reikalauja, kad Ankara išvestų savo kariuomenę iš šios šalies, antradienį pareiškė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas.

„Europos Vadovų Taryba pasmerkė Turkijos vienašališkus karinius veiksmus šiaurės rytų Sirijoje. Vadinamasis ugnies nutraukimas nieko neapkvailino“, – sakė D. Tuskas Europos Parlamento plenarinėje sesijoje Strasbūre, pristatydamas ataskaitą apie spalio 17–18 dienomis vykusį ES viršūnių susitikimą.

„Turkija privalo galutinai nutraukti karinius veiksmus, išvesti savo kariuomenę ir laikytis tarptautinės humanitarinės teisės normų. Bet koks kitas kelias reiškia nepriimtinas žmonių kančias, IS (džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“) pergalę ir rimtą grėsmę Europos saugumui“, – pabrėžė jis.

Vėliau kalbėję pagrindinių EP politinių frakcijų lyderiai taip pat pasmerkė Turkijos veiksmus, o kai kurie dešiniojo politinio sparno atstovai paragino galutinai nutraukti derybų dėl Turkijos narystės ES procesą.

EP vykusi diskusija buvo tiesiogiai transliuojama Europos Parlamento ir Europos Komisijos interneto svetainėse.

Erdoganas grasina

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas antradienį pagrasino atnaujinti Ankaros puolimą Sirijos šiaurėje ir tęsti jį „net ryžtingiau“, nebent iš to regiono pasitrauktų kurdų pajėgos, kaip numato tarpininkaujant JAV pasiektas susitarimas.

„Jei nebus ištesėti mūsų šaliai Jungtinių Valstijų duoti pažadai, net ryžtingiau tęsime mūsų operaciją“, – žurnalistams sakė R. T. Erdoganas prieš išvykdamas derybų su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Ankara praėjusią savaitę paskelbė 120 valandų sustabdanti puolimą, pasiekusi atitinkamą susitarimą su JAV viceprezidentu Mike'u Pence'u. Kurdų kovotojams buvo leista pasitraukti iš pasienio, kad Turkija galėtų įkurti ten „saugiąją zoną“.

R. T. Erdoganas antradienį, artėjant susitarimo terminui, išskrido į Juodosios jūros kurortą Sočį derybų su V. Putinu.

„Turėsime galimybę aptarti žingsnius, leisiančius nutraukti [kurdų pajėgų] buvimą režimo kontroliuojamuose rajonuose“, – sakė turkų lyderis.

R. T. Erdoganas pareiškė, kad jam netrukdo pajėgos, Damasko dislokuotos palei Turkijos sieną esančiuose keliuose Sirijos regionuose.

Jis taip pat tvirtai atmetė Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono raginimą pratęsti paliaubas.

„Macronas nepateikė man tokio siūlymo. Iš tikrųjų Macronas aptaria tokius dalykus daugiausia tu teroristais“, – nurodė R. T. Erdoganas, turėdamas omeny prancūzų lyderio susitikimą su kurdų vadovaujamų Sirijos demokratinių jėgų (SFD) atstove Jihane Ahmed.

„Jis nusprendė perduoti mums teroristų siūlymą. Prancūzija nėra mūsų pašnekovė“, – sakė Turkijos prezidentas, pabrėždamas, kad Ankara aptaria padėtį Sirijoje su Vašingtonu.

E. Macronas pirmadienį pareiškė Vladimirui Putinui, jog Paryžius norėtų, kad Turkijos paskelbtos paliaubos būtų pratęstos, rašoma Eliziejaus rūmų pareiškime.

„Prezidentas pabrėžė, kad svarbu pratęsti dabartines paliaubas ir išspręsti šią krizę diplomatijos priemonėmis“, – abiejų lyderių pokalbį telefonu komentavo prancūzų prezidentūra.

Ankara laiko Sirijos kurdų pajėgas uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK), nuo 1984 metų tęsiančios Turkijoje kruviną sukilimą, „teroristine atšaka“.

Į teroristinių grupuočių sąrašus PKK taip pat yra įtraukusios JAV ir Europos Sąjunga.

R. T. Erdoganas taip pat patvirtino, kad dalis kurdų kovotojų pasitraukė iš siūlomos saugiosios zonos, kurią jis norėtų išplėsti nuo Sirijos šiaurės vakarinio Džarabuluso miesto iki Irako sienos.

„Kol kas atsitraukė apie 700–800 [kovotojų]“, – pareiškė prezidentas ir pridūrė, kad likę 1 200–1 300 kurdų kovotojų taip pat turėtų palikti savo pozicijas.

„Siekiame šio tikslo. Procesas neužsibaigs, kol nebus atitrauktos visos pajėgos“, – perspėjo jis.

R. T. Erdoganas taip pat išreiškė nepasitenkinimą dėl kai kurių Irano politikų nepritarimo Ankaros kariniams veiksmams Sirijoje. Jis pabrėžė, kad iraniečių prezidentas Hassanas Rouhani „turėjo nutildyti tuos balsus“.

„Tai erzina mane ir mano kolegas“, – sakė R. T. Erdoganas.

Kalbėdamas apie planuojamą susitikimą su E. Macronu ir Jungtinės Karalystės premjeru Borisu Johnsonu, turkų lyderis pareiškė, kad jis galėtų įvykti prieš ar po NATO viršūnių susitikimo, vyksiančio prie Londono gruodžio 3–4 dienomis.