Pasaulyje

2019.10.22 13:07

Žiniasklaida: susitikime su Trumpu Orbanas siekė diskredituoti Ukrainą

LRT.lt2019.10.22 13:07

Nors sprendimui pakviesti Viktorą Orbaną į Baltuosius rūmus prieštaravo keli Donaldo Trumpo patarėjai, susitikimas su Vengrijos premjeru vis tiek įvyko, o jo metu, pasak „New York Times“ ir „Washington Post“ neįvardijamų pareigūnų, pastarasis mėgino diskredituoti Ukrainą.

D. Trumpo ir V. Orbano rankų paspaudimas Vašingtone įvyko šių metų gegužės 13-ąją, kaip tik tuo metu prezidento asmeninis advokatas Rudy Giulianis ragino ukrainiečius pradėti tyrimą dėl Hutherio Bideno, demokratų politiko Johno Bideno, sūnaus esą neteisėtos veiklos.

V. Orbanas JAV lyderio skepsį dėl Kijevo stengėsi sustiprinti. Pasak „NY Times“, Vengrijos ministras pirmininkas kalbėjo apie Ukrainoje neva diskriminuojamą vengrų tautinę mažumą ir apie šalį kaip beviltiškai korumpuotą. Nesutarimai tarp šalių nėra naujiena – jau anksčiau V. Orbano vyriausybės ministras Ukrainos švietimo įstatymą yra pavadinęs „pusiau fašistiniu“, esą nutaikytu prieš vietos vengrus.

Kaip rašo JAV žiniasklaida, gegužės 23-ąją D. Trumpas susitiko su savo patarėjais – energetikos sekretoriumi Ricku Perry, buvusiu specialiuoju pasiuntiniu Ukrainoje Kurtu Volkeriu, o taip pat ambasadoriumi ES Gordonu Sondlandu. Pastarasis esą patikino D. Trumpą, kad ką tik išrinktas Ukrainos prezidentas yra nusiteikęs reformoms ir nusipelno JAV paramos. Tačiau D. Trumpas išreiškė abejones, rašo „NY Times“, sakydamas, kad ukrainiečiai yra „baisūs žmonės“, bandę jį „nuversti“ per 2016-ųjų prezidentinę kovą.

Kvietimas V. Orbanui atvykti į Vašingtoną kėlė Johno Boltono, dabar jau atleisto patarėjo nacionalinio saugumo klausimais, taip pat Fiona Hill, patarėja Rusijos klausimais.