Pasaulyje

2019.11.08 17:49

Paradoksalu: laimingiausios pasaulio tautos jaunimą kankina įtampa ir depresija

Mindaugas Aušra, Jurgita Čeponytė, LRT RADIJO laida „PIN kodas“, LRT.lt2019.11.08 17:49

Suomija dažniausiai pirmauja laimingiausių valstybių reitinguose. Šiemet, antrus metus iš eilės, ši Fenoskandijos valstybė užtikrintai lyderiauja „Pasaulio laimės indekse“. Paradoksas, bet laimingiausioje planetos vietoje net kas trečias jaunuolis jaučiasi nelaimingas.

Nors savižudybių skaičius Suomijoje per tris dešimtmečius nuo 1990-ųjų sumažėjo perpus, jis vis dar didesnis nei Europos Sąjungos (ES) vidurkis. Trečdalio jaunuolių nuo 15-os ir 24-erių mirties priežastis – savižudybė. Kas penktas suomių jaunuolis jaučia depresijos požymius arba kenčia nuo šios ligos.

Suomijos psichinės sveikatos organizacijos psichologas Juho Mertanenas, dirbantis Tamperės universitete, sako, kad bloga jaunuolių emocinė savijauta susijusi su netikrumu, kurio itin daug šiandien. Nors Suomijoje pragyvenimo lygis aukštas, o nedarbo lygis – žemas, tai negalioja jaunuoliams.

Jaunuolių nedarbas Suomijoje yra beveik 3 procentais aukštesnis nei ES vidurkis. LRT.lt informuoja, kad, remiantis Eurostato duomenimis, jaunuolių iki 24 metų nedarbo vidurkis Suomijoje siekia 9 proc., bendrasis ES vidurkis yra 6,3 proc., o Lietuvoje šis rodiklis siekia 4,1 proc.

Skandinavijos ekonomikos ir sveikatos specialistai tvirtina, jog technologijos ir besikeičianti darbo struktūra stipriai prisideda prie jaunuolių psichinės sveikatos suprastėjimo. Suomijos jaunimas jaučia didelę įtampą, mat reikia nuolat vytis naujoves, tobulėti, būti vis geresniam už kitus – konkurencija nuolat auga.

Prie tokio didelio tempo, manoma, prisideda ir socialiniai tinklai. Feisbuke, instagrame ir kituose populiariuose socialiniuose tinkluose fenoskandų jaunuoliai demonstruoja tobulesnę savo versiją, todėl stebinčiajam tokį srautą nuosavas gyvenimas gali pasirodyti dar nykesnis, o savivertė – mažėti.

Suomijos gerovės ir socialinių klausimų instituto specialistai kelia klausimą: ar stereotipas, jog Suomija yra laimingiausia valstybė, dar labiau neapsunkina jaunų žmonių gyvenimo? Juk kai jautiesi blogai, tavo gyvenime vyrauja netikrumas, o kai girdi, jog gyveni laimingiausioje valstybėje, pasijunti dar blogiau, nes pradedi galvoti, kad kažkas tau pačiam yra blogai. Suomiai, besigydantys depresiją, sako, kad žinodami, jog yra laimingiausios šalies gyventojai, jie jaučiasi neturintys teisės jaustis blogai.

Be to, Suomija susiduria su dar viena problema. Suomiai labai brangina privatumą, todėl nesikiša į kitų žmonių gyvenimą net ir matydami, kad kitas jaučiasi nelabai laimingas. O net ir norėdamas kreiptis pagalbos, suomis nebūtinai ją greitai gaus, nes gydymas per menkai prieinamas Dėl to neseniai 50 tūkstančių žmonių pasirašė peticiją, raginančią valdžią imtis veiksmų, kad būtų užtikrintas psichikos sveikatos gydymas kiekvienam, kam jo reikia.

Išsamiau – laidos „PIN kodas“ įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.