Pasaulyje

2019.10.21 18:00

Politologas Kojala apie „Brexitą“: susitarimui dalis parlamentarų pritaria, bet bijo Vyriausybės veiksmų

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.10.21 18:00

Ketvirtadienį Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas ir Europos Komisijos vadovas Jeanas-Claude`as Junckeris paskelbė, jog derybininkai pasiekė susitarimą dėl „Brexito“. Tačiau JK parlamentas šeštadienį jam nepritarė, o pirmadienį parlamento vadovas iš viso neleido balsuoti šiuo klausimu.

Šeštadienį Jungtinės Karalystės Bendruomenių rūmai turėjo balsuoti dėl šio susitarimo priėmimo, tačiau nusprendė šį sprendimą atidėti bei įpareigojo B. Johnson prašyti pratęsti derybas, nukeliant šiuo metu numatytą „Brexito“ terminą spalio 31 dieną.

Didžiosios Britanijos prekybos rūmų Lietuvoje valdybos narys Chrisas Butleris šią situaciją vadina „sostų karais“, pagal tokio paties pavadinimo populiarų televizijos serialą.

„Žiūrint į britų parlamento įpročius, tai netoli nuo to, kas vyksta normaliai. Žinoma, „Brexitas“ yra toks svarbus, kad viskas stebima lyg per padidinamąjį stiklą“, – teigia Ch. Butleris.

Rytų Europos studijų centro vadovas Linas Kojala teigia, jog Bendruomenių rūmų parlamento narių sprendimas nenustebino.

„Pasitvirtino ta nuostata, kad parlamentas ir toliau nepasitiki vyriausybe. Nors susitarimui, ko gero, pritariančių yra nemažai. Bet yra baimių, kad jį patvirtinus Vyriausybė surastų būdą galiausiai išstoti iš ES be nieko, be jokio susitarimo ir, iš esmės, privestų šalį prie paties blogiausio scenarijaus“, – sako politologas.

Dar prieš Bendruomenių rūmų pirmininkui blokuojant balsavimą dėl „Brexito“ susitarimo, L. Kojala pabrėžė, kad taip veikiausiai ir įvyks.

Tačiau trečiadienį, vykstant antram svarstymui, balsavimas galėtų įvykti.

Antras referendumas abejotinas

Anot Ch. Butlerio, mažai tikėtina, kad šalyje bus surengtas antras referendumas dėl „Brexito“, tačiau galėtų vykti pirmalaikiai rinkimai.

„Antras referendumas (...) panašu, neturi daugumos palaikymo parlamente. Taigi, rinkimai būtų logiškas sprendimas. Problema, jog Johnsonas laimėtų šiuos rinkimus, todėl leiboristai jų nenori“, – sako Ch. Mileris, todėl esą leiboristams patogiau dirbti dabartiniuose Bendruomenių rūmuose, kur konservatoriai neturi vienvaldės daugumos.

RESC vadovas pažymi, jog visi scenarijai Britanijos pusėje vis dar yra įmanomi: „Kai vyko debatai dėl susitarimo, reikia apstebėti, kad nebuvo tokie kontroversiški kaip anksčiau. Pakankamai didelė dalis parlamentarų rodė pakankamai palankią poziciją „Brexito“ susitarimui. (...) Todėl yra realu, kad, vis tik, susitarimas galiausiai, įveikus visas procedūrines kliūtis, opozicijos pasipriešinimą, bus patvirtintas.“

Kitu atveju, anot L. Kojalos, atidėjimas yra taip pat itin realus.

Anot jo, Europos Sąjunga veikiausiai nesiims iniciatyvos dėl „Brexito“ susitarimo, nes bus laukiama Britanijos parlamentarų sprendimo.

L. Kojala pažymi, jog ES sudėtinga suprasti JK poziciją, nes B. Johnsonas Bendrijai perdavė du laiškus, kuriuose yra skirtingi teiginiai. Nepasirašytame laiške prašoma atidėti „Brexitą“ dar 3 mėnesiams, kaip to reikalauja JK įstatymas, o pasirašytame laiške B. Johnsonas sako, jog pratęsimas būtų klaida.

„Šią savaitę, ko gero, vis tiek matysime sprendimą, nes nebėra laiko atidėti, spalio 31-oji jau visai šalia“, – teigia politologas.

Didžiosios Britanijos prekybos rūmų Lietuvoje valdybos narys mano, jog dauguma britų palaiko „Brexito“ referendumo rezultatą.

„Balsavimas nebuvo iš piršto laužtas, tai buvo ilgalaikis euroskeptikų pjūvis visuomenėje“, – sako Ch. Butleris.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 48:40 min.

„Laba diena, Lietuva“. Daugiausiai uždirbusių Lietuvos sportininkų dvidešimtukas: jame – net penkiolika krepšininkų