Pasaulyje

2019.10.21 20:14

Vieta Graikijoje, kur svečių laukia ne visi: „Instagramo turistai, policija jūsų neišgelbės“

LRT.lt2019.10.21 20:14

Turistų didžiąją metų dalį nestokojančiuose Atėnuose ne visi vietiniai į juos žvelgia palankiai. Exarcheia rajone, žinomame dėl stiprios radikalių kairiųjų bendruomenės, apie tai perspėja grafičiai ir plakatai, o kartais ir patys gyventojai.

„Instagramo turistai, policija jūsų neišgelbės“; „Jūs čia nelaukiami ir nesaugūs. Nuomininke, tavo durys sekančios“, sako perspėjimai socialiniuose tinkluose, platinami „Exarcheia tourism“ puslapyje.

Jo kūrėjai sako, kad taip kovoja prieš gentrifikaciją – vietinių išstūmimą, prie kurio tiesiogiai prisideda klestintis „Airbnb“ nuomininkų verslas. Rajono gyventojai sako, kad dėl šios populiarios trumpalaikės nuomos platformos pakilo būsto ir nuomos kainos, neįkandamos vargingesniems graikams, rašo BBC.

Ir kituose turistų pamėgtuose miestuose kaip Niujorkas, Lisabona ar Barselona pastaraisiais metais vyko protestai prieš kompaniją, bet anarchistinės dvasios Exarcheia turi savitą istoriją.

1973 m. rajone esantis Nacionalinis technikos universitetas tapo vienu iš protestų prieš karinę diktatūrą židinių, gausūs protestai čia vyko prieš 2004-ųjų Atėnų olimpines žaidynes, prislėgusias Graikijos biudžetą, o 2008 m., pareigūnui nušovus 15-metį moksleivį, Exarcheia degė automobiliai ir dužo vitrinos.

Prasidėjus pabėgėlių krizei, rajonas migrantus priėmė kaip tuomet reta svetingai, įkurdindamas tūkstančius buvusiuose studentų bendrabučiuose, kur kas geresnėmis sąlygomis nei prieglobsčio centruose.

„Aš lankiausi stovyklose kaip savanoris. Ten tu nesi pabėgėlis, jautiesi kaip kalėjime, ir jos yra pilnos. Būstas man svarbus nes čia labiau jaučiuosi kaip namie, jaučiuosi kiek labiau žmogumi“, – šią vasarą „The Guardian“ pasakojo 31-erių pabėgėlis iš Gazos. Jo likimo brolis iš Afganistano leidiniui antrino, sakydamas, kad „čia jaučiasi saugus“.

Tačiau į idilę tai panašu ne visiems. Dar valdžioje buvus kairiajai „Syriza“ partijai gyvenvietės imtos krėsti pareigūnų dėl nelegalų, o liepą rinkimus laimėjus centro dešinės „Naujosios Demokratijos“ partijai ši pasižadėjo „išvalyti“ rajoną – nuo narkotikų ir gaujų. Vietos kairieji aktyvistai sako, kad valdžia ir policija manipuliuoja, kovodamos ne su problemomis, o su žmonių grupėmis, įskaitant juos pačius.

Tačiau kai kuriems turistams toks kontekstas – nelyg atrakcija. Exarcheia jie renkasi dėl barų, knygynų, įrašų parduotuvių ir retai praeina pro šalį nenusifotografavę prie politinių graffiti.

Nukentėję per recesiją, dėl kurios šalies ekonomika susitraukė beveik ketvirtadaliu, graikai papildomų pajamų neretai prasimano per turizmą. Kaip rašo BBC, Exarcheia yra antras rajonas Atėnuose pagal „Airbnb“ būstų pasiūlą. Nuo 2016, pasak vienos iš studijų, nuomos kainos išaugo trečdaliu.

Radikalios kairės šalininkai turistams nesimpatizuoja. Jie pripažįsta, kad tai, kas per krizę buvo išeitis, dabar tapo problema. Graikijos „auksinės vizos“ schema, pagal kurią suteikiama 5 metų gyvenimo ES teisė mainais į investicijas, siekiančias bent 250 tūkst. eurų, taip pat vietinių nemėgstama.

Su BBC kalbėjęs vienas iš puslapio „Exarcheia Tourism“ autorių aiškino, kad tikslas yra „atkreipti žmonių dėmesį dar prieš tai, kai jie čia atvyksta“.

„Mes ne prieš turizmą, mes prieš ekonominį turizmo modelį, kuris drasko miestus“, – sakė anonimu norėjęs išlikti BBC pašnekovas. Paklaustas, ar puslapis nekursto smurto, jis atsako, kad „išspyrimas iš namų yra kurstymas“.

„Airbnb“ atstovai sako, kad į vietinių nuogąstavimus žiūri rimtai ir tęs darbą su Graikijos vyriausybe, kad būtų vystomas „tvarus“ turizmas, kuris „stiprina bendruomenes“, rašo BBC.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt