Pasaulyje

2019.10.21 11:40

JAV pratybos Baltijos šalyse: 18 metų nenaudotų raumenų treniravimas

LRT.lt2019.10.21 11:40

Baltijos šalyse ateinančiais metais vyksiančios karinės pratybosDefender 2020“ bus vienos didžiausių kontinente nuo Šaltojo karo laikų. JAV armijos sekretorius Ryanas D. McCarthy sako, jog Lietuva ir Lenkija žino, jog būtina ne tik didinti finansavimą ginkluotosioms pajėgoms, bet ir tobulinti infrastruktūrą, kad sąjungininkai galėtų dirbti kartu.

Kalbėdamas apie „Defender 2020“ pratybas, kuriose dalyvaus 37 tūkst. karių ir bus repetuojamas dalinių perkėlimas į Lenkiją bei Baltijos šalis, R. D. McCarthy jas prilygino seniai treniruotų raumenų mankštinimui.

„Per paskutinius (metus) ar 18 mėnesių, vis labiau akcentuojamas skubaus pasirengimo dislokuoti pratybos bei „Defender“ lygio pratybos. Tai raumenų, kurių per daug nenaudojome paskutinius 18 metų, treniravimas“, – interviu „Army Times“ teigia R. D. McCarthy.

Anot R. D. McCarthy, Rytų Europos infrastruktūrą vis dar reiktų tobulinti, bet Lietuva savo įsipareigojimą vykdo investuodama į geležinkelius, o „partneriai supranta, kad turi daryti dar daugiau. Ir ne tik skirti 2 proc. BVP nacionaliniams gynybos pajėgumams, bet ir infrastruktūrai, kad partneriai galėtų dirbti kartu.“

„Lenkija ir Lietuva, ypač, tai daro. (...) Amerika atsiųs 40 tūkt. (karių) į kontinentą treniruotis ateinantį pavasarį. Tai didelis dalykas“, – „Army Times“ sako R. D. McCarthy.

Jis pabrėžia, kad karinės pratybos siunčia signalą varžovams: „Mes rungiamės su Kinija ir Rusija. (...) O kai tūkstančiai amerikiečių treniruojasi greta savo sąjungininkų, niekas nesiunčia aiškesnės žinios apie mūsų įsipareigojimą toms šalims bei įsipareigojimus, kurie perduoda žinią šalia priešininkų gyvenančioms valstybėms.“

Nors pratybos savo mastu prilygs Šaltojo karo rengtiems „Reforger“ manevrams, dabar dėmesys bus skiriamas ir kibernetinio saugumo iššūkiams.

„Kosmosas ir kibernetinė erdvė tapo rungtyniavimo sritimi. Kalbant atvirai, ateityje mums tai taps mūšio vieta. Daug investavome į žmones, technologijas, kad užpildytume savo gretas visuose ešalonuose“, – leidiniui sako R. D. McCarthy.

„Defender 2020“ pratybos vyks balandžio–gegužės mėnesiais, jose dalyvaus 37 tūkst. karių, apie 20 tūkst. bus perkeliami per Atlantą iš JAV į Europą, Vokietija taps logistikos centru. Per JAV vadovaujamas pratyvas NATO sąjungininkai treniruosis karius permesti iš Lenkijos į Baltijos šalis.