Pasaulyje

2019.10.21 08:22

Berlynas: Turkijos puolimas Sirijoje pažeidžia tarptautinę teisę

BNS2019.10.21 08:22

Turkijos puolimas Sirijos šiaurės rytuose pažeidžia tarptautinę teisę, sekmadienį pareiškė Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas.

„Nemanome, kad ataka prieš kurdų dalinius ar kurdų sukarintas pajėgas yra teisėta tarptautinės teisės požiūriu“, – sakė ministras Vokietijos transliuotojui ZDF.

„Jei pagal tarptautinę teisę nėra pagrindo tokiai invazijai, ji negali atitikti tarptautinę teisę“, – sakė H. Maasas.

Tai yra iki šiol griežčiausi Vokietijos diplomatijos vadovo komentarai apie Turkijos karinę operaciją.

Ankara spalio 9 dieną pradėjo operaciją prieš kurdų kovotojus Sirijoje, kai Jungtinės Valstijos paskelbė apie savo pajėgų atitraukimą iš karo draskomos šalies šiaurės. Šis Vašingtono žingsnis sulaukė griežto tarptautinio pasmerkimo.

NATO narė Turkija sprendimą surengti puolimą motyvavo būtinybe užtikrinti saugumą savo pasienyje.

Ketvirtadienį vėlai vakare buvo paskelbta apie susitarimą dėl paliaubų, pasiektą tarpininkaujant JAV. Susitarimas numato, kad kurdų pajėgos iki antradienio vakaro turi atsitraukti iš pasienio rajonų, kur Ankara Sirijos teritorijoje nori sukurti vadinamąją buferinę zoną.

Sekmadienį kurdų vadovaujamos Sirijos demokratinės jėgos (SDF) visiškai pasitraukė iš turkų apsiausto miesto Sirijos šiaurėje. Šis žingsnis laikomas paliaubų susitarime numatyto platesnio masto atsitraukimo pradžia.

„Padarysime viską, kad šios paliaubos gyvuotų ilgiau nei penkias dienas ir sustabdytų invaziją“, – sekmadienį sakė Vokietijos užsienio reikalų ministras.

Vokietija kartu su virtine kitų Europos valstybių dėl puolimo sustabdė ginklų eksportą į Turkiją.

Nuo spalio 9 dienos per turkų karinę operaciją Sirijos šiaurės rytuose žuvo 114 civilių, dar mažiausiai 300 tūkst. žmonių buvo priversti palikti savo namus, skelbia padėtį šalyje stebinti nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“.

Per tą patį laikotarpį taip pat žuvo daugiau nei 250 SDF narių ir 190 Ankarai lojalių pajėgų kovotojų.