Pasaulyje

2019.10.21 08:09

Šiaurės Makedonijoje balandį vyks pirmalaikiai parlamento rinkimai

ELTA2019.10.21 08:09

Šiaurės Makedonijoje balandžio 12 d. vyks pirmalaikiai šalies parlamento rinkimai, paskelbė ministras pirmininkas Zoranas Zajevas.

„Pasiekėme bendrą sutarimą, kad rinkimai būtų rengiami 2020 metų balandžio 12 dieną“, – tai premjeras paskelbė po pagrindinių Šiaurės Makedonijos politinių lyderių susitikimo su prezidentu Stevu Pendarovskiu.

Pasiūlymą surengti pirmalaikius parlamento rinkimus Z. Zajevas pasiūlė praėjus dienai po to, kai Europos Sąjunga (ES) nusprendė dar nepradėti derybų su Šiaurės Makedonija ir Albanija dėl jų stojimo į ES. Stojimo derybų startui labiausiai prieštaravo Prancūzija.

Z. Zajevas ES šalių lyderių sprendimą pavadino „istorine klaida“ ir šeštadienį teigė, kad, turint omenyje ES sprendimą, svarbu apsvarstyti pirmalaikių parlamento rinkimų klausimą, kad piliečiai galėtų patvirtinti savo pasitikėjimą vyriausybe ir jos kursu.

Tai sukėlė pasipiktinimą ir nusivylimą ne tik Šiaurės Makedonijoje ir Albanijoje, kuriai taip pat dar teks palaukti stojimo derybų starto, bet ir tarp ES pareigūnų ir lyderių, kurie ragino pradėti stojimo derybas su Šiaurės Makedonija.

Albanija ir Šiaurės Makedonija pateikė prašymus prisijungti prie ES 2009 ir 2004 metais ir nuo to laiko ėmėsi veiksmų, kad priartintų save prie Europos standartų, bet sprendimai dėl stojimo derybų ES turi būti priimami vienbalsiai.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas teigė, kad ES šalių lyderiai padarė rimtą klaidą, atsisakydami pradėti derybas su Albanija ir Šiaurės Makedonija dėl jų narystės bloke. Nusivylimo neslėpė ir Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris.

Z. Zajevas, esantis valdžioje nuo 2017 metų, stipriai prisidėjo prie to, kad būtų išspręstas ilgalaikis jo šalies ginčas su kaimyne Graikija dėl Šiaurės Makedonijos pavadinimo. Kelis dešimtmečius trukę Šiaurės Makedonijos ir Graikijos nesutarimai kliudė Šiaurės Makedonijai prisijungti prie ES ir NATO.

ES sprendimas nepradėti stojimo derybų su Šiaurės Makedonija – didelis smūgis Z. Zajevui, kuris pagrindiniu savo tikslu laikė tai, kad jo šalis taptų ES nare.