Pasaulyje

2019.10.20 09:12

Trumpas atsisako planų rengti G-7 viršūnių susitikimą savo golfo klube

atnaujinta 11.49
Rūta Androšiūnaitė, BNS2019.10.20 09:12

JAV prezidentas Donaldas Trumpas šeštadienį pareiškė, kad kitų metų Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimas nevyks viename iš jo golfo klubų Floridoje, taip atšaukdamas sprendimą, išprovokavusį kaltinimus korupcija.

„Dėl žiniasklaidos ir demokratų sukelto neracionalaus priešiškumo nebesvarstome [golfo klubo] „Trump National“ Dorale, Majamyje kaip 2020-ųjų G-7 [viršūnių susitikimo] vietos“, – parašė prezidentas socialiniame tinkle „Twitter“.

„Nedelsdami pradėsime ieškoti kitos vietos, įskaitant galimybę [rengti susitikimą prezidentinėje] Kemp Deivido“ rezidencijoje, pridūrė D. Trumpas.

D. Trumpas buvo priverstas pakeisti sprendimą sulaukęs kaltinimų mėginimu pasinaudoti užimamu postu ir surengti tarptautinį viršūnių susitikimą privačiame jo šeimai priklausančiame kurorte norėdamas gauti finansinės naudos.

Stulbinantis sprendimo pakeitimas kelia dar daugiau abejonių dėl Baltųjų rūmų administracijos vadovo pareigas laikinai einančio Micko Mulvaney, ketvirtadienį surengusio spaudos konferenciją, kurioje paskelbė apie tai, kad aukščiausiojo lygio susitikimą planuojama rengti Doralo golfo klube.

Jis tvirtino, kad jo darbuotojai nusprendė, jog tai yra „be abejonės pati geriausia vieta“. Pasak M. Mulvaney, Baltieji rūmai priėmė šį sprendimą, pareigūnams apsilankius dešimtyje kitų vietų visoje šalyje.

Toje pačioje spaudos konferencijoje M. Mulvaney pripažino, kad D. Trumpas pasinaudojo karine pagalba kaip priemone liepą paspausti Kijevą ištirti įtarimus, esą Demokratų nacionalinis komitetas (DNC) paslėpė Ukrainoje serverį, kuris leistų paneigti tvirtinimus, kad Rusijos kišimasis padėjo D. Trumpui iškovoti pergalę 2016 metų prezidento rinkimuose.

Vėliau M. Mulvaney pareiškė, kad jo komentarai buvo neteisingai interpretuoti, tačiau jo pasisakymai jau spėjo sukelti prezidento įtūžį ir kitų vyresniųjų pareigūnų pasipiktinimą.

D. Trumpas buvo pirmasis JAV prezidento administracijos pareigūnas, viešai paskelbęs apie savo nuosavybės pasirinkimą aukščiausiojo lygio susitikimui, kai rugpjūtį pareiškė, kad minėtas golfo klubas yra įtrauktas į galutinį galimų variantų sąrašą bei išgyrė siūlomos vietos infrastruktūrą ir pabrėžė, kad ji yra netoli Majamio tarptautinio oro uosto.

Prezidento pasisakymai, išsakyti likus daugiau nei mėnesiui iki oficialaus pranešimo, iš karto sulaukė įvairių grupių ir demokratų kritikos, teigusių, jog nerimauja dėl to, kad D. Trumpas naudojasi Baltaisiais rūmais siekdamas pagerinti savo asmeninius finansus.

Kritika nenutilo net ir tada, kai prezidentas pareiškė, jog viršūnių susitikimas bus surengtas už savikainą, nors ir nepateikė finansinės informacijos. Visgi metinio valstybių vadovų susitikimo organizavimas minėtam objektui būtų suteikęs svarios reputacijos.

Nojus Bukbainderis iš organizacijos „Piliečiai už atsakomybę ir etiką Vašingtone“ (Citizens for Responsibility and Ethics in Washington, CREW), teigė, kad tai, jog D. Trumpas atsisakė ankstesnio sprendimo, yra „tikrovės pripažinimas, tačiau tai nekeičia to stulbinančio fakto, jog prezidentas apskritai pamanė, kad tai gali būti tinkama ar kad jam gali pavykti įgyvendinti savo sumanymą“.

Likus valandai iki D. Trumpo pranešimo, demokratų kandidatas į prezidentus Džo Baidenas pasmerkė Doralo pasirinkimą viršūnių susitikimui.

„G-7 susitikimas Trumpo viešbutyje? Prezidentas niekada neturėtų turėti galimybės naudotis pareigomis asmeninei naudai pasiekti“, – pareiškė buvęs viceprezidentas.

Ketvirtadienį M. Mulvaney atmetė galimybę viršūnių susitikimą surengti vyriausybei priklausančioje prezidento Kemp Deivido rezidencijoje teigdamas: „Žinau, kad čia rengto susitikimo dalyviai liko labai nepatenkinti ir manė, jog rezidencija yra netinkama vieta G-7 susitikimui.“

Jis pridūrė, kad rezidencija yra per maža ir per toli.

Taip pat M. Mulvaney pareiškė, kad į galimų susitikimo vietų sąrašą yra įtrauktos neįvardytos vietos Havajuose ir Jutoje. Nėra aišku, ar šie variantai vis dar svarstomi.