Pasaulyje

2019.10.19 16:55

Britų parlamentas nubalsavo už įpareigojimą atidėti „Brexitą“, Johnsonas neketina to daryti

atnaujinta 18.20
LRT.lt, BNS, ELTA2019.10.19 16:55

Pasiekęs susitarimą su Europos Sąjungos lyderiais, Borisas Johnsonas šeštadienį siekia įtikinti savo šalies įstatymų leidėjus planu palikti ES spalio 31-ąją. Pirmoji premjero nesėkmė – nepalankiai susiklostęs balsavimas dėl prašymo atidėti išstojimą, kol bus pasiektas susitarimas britų parlamente.

Rezultatu 322 prieš 306 britų parlamentarai nubalsavo už tai, kad B. Johnsonas turi prašyti ES atidėti išstojimo proceso dar trims mėnesiams, t.y. iki kitų metų sausio pabaigos, mat parlamento dauguma mato būtinybę priimti papildomus teisės aktus. Tačiau pats B. Johnsonas netrukus po balsavimo teigė atidėjimo nesieksiantis.

Bendruomenių Rūmuose jis pareiškė, kad dėl parlamentarų sprendimo „prasmingas balsavimas“ dėl „Brexito“ sutarties „neteko prasmės“ bei pridūrė: „nesiderėsiu su ES dėl atidėjimo – to manęs neįpareigoja daryti ir įstatymai“.

Lenktynės su laiku

Vadinamojoje buvusio Konservatorių partijos nario Oliverio Letwino pataisoje siūloma trims mėnesiams atidėti „Brexitą“, kad ir kaip baigtųsi balsavimas dėl sutarties, numatytas šiandien. O. Letwinas ir jo šalininkai būgštauja, kad Jungtinė Karalystė gali palikti ES be sutarties, nespėjusi priimti iki spalio 31 d. visų įstatymų, reikalingų skyryboms.

Pataisa vyriausybės pasiūlymui pritarti naujai sutarčiai su ES, apie kurią buvo paskelbta ketvirtadienį, padarė beprasmišką balsavimą dėl B. Johnsono sandorio, pasiekto Briuselyje.

Pataisos tekste sakoma, jog parlamentarai negali patvirtinti sutarties su ES tol, kol Bendruomenių Rūmai nepriims visų įstatymų, reikalingų skyryboms su Bendrija. Šito reikia, kad būtų išvengta „Brexito“ be susitarimo dėl nenumatytų aplinkybių arba tiesiog pritrūkus laiko reikiamoms juridinėms procedūroms.

„Šios pataisos tikslas – garantuoti, kad mes būsime apsaugoti nuo „Brexito“ be sutarties, kuris įvyks automatiškai spalio 31 d., jeigu mes vis dar neturėsime (parlamento aprobuoto) susitarimo su ES“, – pareiškė per debatus pats O. Letwinas, pabrėždamas, kad atidėjimo gali apskritai neprireikti, jeigu neiškils „kieto“ „Brexito“ pavojus.

Anksčiau šaltiniai vyriausybėje įspėjo, jog jei pataisa bus priimta, Konservatorių partijai atstovaujantys parlamentarai šeštadienį nebedalyvaus Bendruomenių Rūmų posėdyje ir nebalsuos dėl jų pačių pasiūlymo, kurį iš esmės pakeitė O. Letwino pataisa.

Kalbėdamas po balsavimo, B. Johnsonas patvirtino, kad nesvarstys su ES galimybės atidėti „Brexitą“ ir kad kitą savaitę jo kabinetas pateiks įstatymus, reikalingus „Brexitui“ įgyvendinti spalio 31 d. Tad balsavimas dėl sutarties su ES taip pat turėtų įvykti kitą savaitę.

Per vargus pasiektas susitarimas Briuselyje

Šeštadienį komentare „The Sun“ B. Johnsonas rašė, kad šiuo balsavimu bus užbaigtas „skausmingas mūsų istorijos skyrius“, tačiau dar vienam „Brexito“ atidėjimui gali būti sudėtinga rasti pritarimą tarp ES lyderių.

Europos Komisijos pirmininko kadenciją bebaigiantis Jeanas-Claude‘as Junckeris šią savaitę sakė, kad atmetus susitarimą susiklostytų „itin sudėtinga padėtis“.

Londono ir Briuselio ketvirtadienį suderintas susitarimas apima Britanijos finansinius įsipareigojimus, apsaugo ES piliečių teises ir nustato po „Brexito“ prasidėsiantį pereinamąjį laikotarpį, galintį trukti iki 2022 metų ir leisiantį abiems šalims tartis dėl naujų prekybos sąlygų.

Daugiausiai nesutarimų keliančios nuostatos yra susijusios su mechanizmais, kurių tikslas – išlaikyti atvirą JK priklausančios Šiaurės Airijos ir ES valstybės narės Airijos Respublikos sieną.

Ankstesnė „apsidraudžiamoji priemonė“ (angl. backstop), dėl kurios JK būtų galėjusi neribotam laikui likti ES muitų sąjungoje, buvo pakeista nauja sistema, leisiančia Londonui savarankiškai tartis su kitomis valstybėmis dėl prekybos sutarčių.

Vis tik B. Johnsono sutartis numato, kad atsirastų naujų apribojimų prekybai tarp Šiaurės Airijos ir likusios Britanijos dalies, o tokiai perspektyvai kategoriškai nepritaria DUP.

ES laukia paaiškinimo

Europos Komisija šeštadienį paragino Jungtinės Karalystės ministro pirmininko Vyriausybę greitai paaiškinti, kaip ji nori tęsti pasirengimą „Brexitui“ pralaimėjusi dar vieną balsavimą parlamente.

Atstovė Mina Andreeva sakė, kad Briuselis „atkreipia dėmesį į šiandienos balsavimą Bendruomenių Rūmuose dėl vadinamosios Letwino (Letvino) pataisos, reiškiančios, kad pats Išstojimo susitarimas šiandien nebuvo pateiktas balsavimui“.

„JK vyriausybei [reikės] kuo greičiau informuoti mus apie kitus žingsnius“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė atstovė.