Pasaulyje

2019.10.19 10:20

Nepaprastajame posėdyje bus sprendžiamas naujos „Brexito“ sutarties su ES likimas

Stasys Gimbutis, ELTA2019.10.19 10:20

Šeštadienį Bendruomenių Rūmų nariai susirinks į Didžiosios Britanijos parlamento nepaprastąjį posėdį, kad pritartų arba atmestų naują sutartį dėl „Brexito“ sąlygų, patvirtintą spalio 17-ąją ES viršūnių susitikime Briuselyje. Jėgų pasiskirstymas rodo, kad ministrui pirmininkui Borisui Johnsonui bus nelengva užsitikrinti reikiamo parlamentarų skaičiaus paramą.

Anksčiau Jungtinės Karalystės parlamentarai tris kartus atmetė sutartį, sudarytą Briuselio ir B. Johnsono pirmtakės Th. May vyriausybės. Sandoris su ES naujomis sąlygomis, kurio siekė B. Johnsonas, potencialiai gali gauti daugiau balsų. Bet tam, kad parlamentas jam pritartų, vyriausybei reikės visų mažumoje valdančios Konservatorių partijos narių, nepriklausomų deputatų ir dalies opozicijos balsų.

Sumaišyti kortas premjerui gali ir sutarties pataisos, kurios bus svarstomos šeštadienį, galbūt iki vėlaus vakaro. Trečiadienį, iškart po to, kai Briuselyje buvo paskelbta apie sudarytą susitarimą, parlamentarai suteikė sau teisę iš esmės keisti „Brexito“ įstatymo tekstą, o B. Johnsono vyriausybei nepavyko sustabdyti savo priešininkų demaršo.

Didžiosios Britanijos parlamento Bendruomenių Rūmai posėdžiauja šeštadieniais tik išskirtiniais atvejais. Pastarąjį kartą taip buvo prieš beveik keturis dešimtmečius – 1982 metais, per karą dėl Folklendo (Malvinų) salų. Šeštadienį per neeilinį posėdį gali paaiškėti „Brexito“ likimas, nulemsiantis Jungtinės Karalystės kursą daugeliui metų į priekį.

Įspėti balsavimo baigtį nepaprastai sunku. Pasak laikraščio „The Financial Times“, viską lems 2-3 parlamentarų balsai, ir svarstyklių lėkštė kol kas svyra ne į B. Johnsono pusę.

Premjerui reikalinga 320 įstatymų leidėjų parama, kad Bendruomenių Rūmai patvirtintų sutartį. Po to būtų galima paskubomis pradėti ruoštis „Brexito“ realizavimui pagal grafiką – spalio 31-ąją. Iki šios datos parlamentas turėtų apsvarstyti ir priimti daug įstatymų, reguliuojančių Didžiosios Britanijos ir ES santykius pereinamuoju laikotarpiu, kuris turėtų baigtis iki 2020 metų spalio 31-osios, nors jį būtų galima ir pratęsti.

O jei parlamentarai atmes sutartį, B. Johnsonas turės arba iškart pateikti balsavimui klausimą dėl pasitraukimo iš ES be susitarimo, arba iki dienos pabaigos nusiųsti Briuseliui prašymą atidėti “Brexitą“. Rugsėjo mėnesį priimtas naujas įstatymas jį įpareigoja tai padaryti, jeigu naujas susitarimas iki spalio 19-osios nesulauks parlamento pritarimo.

Bendruomenių Rūmų spaudos tarnyba pranešė, kad nepaprastasis posėdis prasidės 9 valandą 30 minučių vietos laiku (11 valandą 30 minučių Lietuvos laiku).