Pasaulyje

2019.10.18 15:53

Latvijos žvalgyba rekomenduoja, kaip kovoti su terorizmo finansavimu, minimas ir Lietuvos atvejis

LRT.lt2019.10.18 15:53

Latvijos saugumo tarnyba (VDD) paskelbė ataskaitą rekomenduojančią kaip kovoti su terorizmo finansavimu šalyse. Čia taip pat atskleidžiami realūs atvejai, kai Rusija, Sirija ir draudžiamos teroristinės organizacijos bandė naudotis įstatymų spragomis Baltijos valstybėse, taip pat ir Lietuvoje.

VDD paskelbtoje ataskaitoje dėmesys skiriamas terorizmo finansavimui. Čia pažymima, jog Rusija bendradarbiauja su režimais, kuriems taikomos sankcijos, pavyzdžiui Iranu ir Šiaurės Korėja, o „tai kelia papildomą riziką netiesiogiai įsivelti į sankcijų apeidinėjimą.“

Kaip teigiama ataskaitoje, „produktai tariamai skirti Rusijos rinkai dažnai yra naudojami karinėms reikmėms“, todėl Latvija turėtų teikti ypatingą dėmesį į tranzitu keliaujančias prekes.

Vienas iš ataskaitoje pateikiamų pavyzdžių – Lietuvos fintech įmonės teiktos paslaugos su vadinamąja „Islamo valstybės“ (ISIS) teroristine grupuote susijusiam tinklalapiui. „2019 metų vasario 12 Lietuvos Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) pradėjo tyrimą dėl Lietuvoje veikiančios kompanijos „Virtualios valiutos“ ir jos ryšių su platesniu terorizmo finansavimo tinklu“.

Kaip nurodoma ataskaitoje, „buvo renkama parama teroristams naudojantis Bitcoin kriptovaliuta“, kol kompanija pastebėjo transakcijų šaltinius ir gavėjus bei nutraukė operaciją.

„Šis atvejis patvirtina, kad terorizmo rėmėjai gali naudotis užsienyje veikiančiais paslaugų teikėjais finansuojant savo veiklą“, – rašoma Latvijos saugumo tarnybos ataskaitoje.

Žvalgybos ataskaitoje tarp kitų dalykų taip pat brėžiamos gairės, kaip užtikrinti institucijų ir tarptautinį bendradarbiavimą nustatant bei kovojant su nelegaliais finansavimo šaltiniais sekant finansines transakcijas šalyse.

Čia aprašomi Rusijos ir Sirijos bandymai gabenti krovinius į Siriją per Latvijos uostus, pavyzdžiui branduolinėje pramonėje naudojamas medžiagas, taip pat bendaradarbiavimas su trečiosiomis šalimis, tokiu būdu slepiant tikrąjį krovinių tikslą.

Žvalgyba nurodo, jog, nors šalyje neįvyko jokie teroristiniai incidentai ir čia neveikia jokia teroristinė organizacija, „VDD išsiaiškino apie asmenis Latvijoje, kurie yra radikalizacijos rizikoje.“

„VDD taip pat nustatė Latvijos gyventojus, kurie prisijungė (prie ISIS)“, – rašoma ataskaitoje. 2015 metais Latvijos visuomeninis transliuotojas pranešė, jog pora Latvijos musulmonų galėjo nuvykti į Siriją ir prisijungti prie ISIS.