Pasaulyje

2019.10.17 12:45

Johnsonas ir Junckeris skelbia susitarę dėl „Brexito“, bet Britanijos partijos žada jo neremti

atnaujinta 15.21
LRT.lt, BNS2019.10.17 12:45

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas ir Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris pranešė, kad abiejų pusių derybininkai pasiekė susitarimą dėl „Brexito“. Tačiau dabar jam turi pritarti Bendruomenių rūmai bei Europos Parlamentas

B. Johnsonas savo „Twitter“ paskyroje paskelbė, kad pasiektas „puikus naujas susitarimas, leisiantis susigrąžinti kontrolę“.

Susitarė dėl Šiaurės Airijos

Kaip skelbiama, naujasis susitarimas turėtų apsaugoti nuo „kietos“ sienos atsiradimo tarp Airijos Respublikos ir Šiaurės Airijos, išsaugoti Gerojo penktadienio susitarimą bei apginti vieningą ES bendrą rinką.

Vyriausiasis ES „Brexito“ derybininkas Michelis Barnien patvirtino kad naujajame susitarime nebėra vadinamosios „apsidraudžiamosios priemonės“, o sienos klausimas bus apribotas keliais būdais. B. Johnsonas šios priemonės atmetimu tikisi sulaukti savo partijos griežtą „Brexito“ kursą palaikančių politikų palaikymo balsuojant dėl susitarimo parlamente.

Pagal naująjį susitarimą, Šiaurės Airijoje liks galioti kai kurios ES taisyklės, susijusios su prekėmis; visos jų įvežimo procedūros bus tvarkomos įvežimo vietose; ES muitų sistemos įgyvendinimą šiose vietose užtikrins Jungtinės Karalystės pareigūnai.

Anot M. Barnier, Šiaurės Airija liks Jungtinės Karalystės muitų teritorija ir „gaus naudą iš JK ateities prekybos politikos“, tačiau kartu esą Šiaurės Airija taps prekių įvežimo į ES punktu. Tai reiškia, kad JK pareigūnai galės taikyti JK tarifus iš trečiųjų šalių atkeliaujančioms prekėms, jei jie vėliau nepateks į bendrąją ES rinką. Tuo tarpu tokioms prekėms turės būti taikomi ES tarifai, nurodo „Sky News“.

Taip pat Šiaurės Airijos politikai kas 4 metus galėtų spręsti ar laikytis ES taisyklių, ar ne.

M. Barnier taip pat nurodė, jog jei šis „Brexito“ susitarimas bus priimtas, ES siektų su JK sudaryti laisvosios prekybos sutartį.

Parlamentas gali nepritarti

„Dabar parlamentas turėtų pabaigti „Brexitą“ šeštadienį, kad galėtume pereiti prie kitų prioritetų, tokių kaip gyvenimo kaina, sveikatos apsauga, nusikalstamumas ir aplinkosauga“, – pranešė B. Johnsonas.

Vis tik, jei šeštadienį „Brexito“ susitarimą patvirtins Jungtinės Karalystės Bendruomenių rūmai, sutarčiai ateinančią savaitę dar turės pritarti ir Europos Parlamentas (EP).

Ketvirtadienio rytą koalicinė Britanijos Demokratų unionistų partija (DUP) pranešė galimai nepalaikysianti premjero B. Johnsono galimo susitarimo su ES balsuojant Britanijos parlamente. Todėl norint patvirtinti „Brexitą“ B. Johnsonui reikės siekti ne vien jo konservatorių partijos narių, bet ir kitų politikų palaikymo.

Tačiau, paskelbus apie susitarimą, leiboristai pranešė nepalaikysiantys premjero B. Johnsono susitarimo, o partijos lyderis Jeremy Corbynas tai pavadino „prastesniu susitarimu“ nei pasiektas buvusios premjerės Theresos May. DUP taip pat pakartojo savo nepritarimą, nors B. Johnsonas praneša nuolat palaikantis ryšį su šios partijos nariais.

„Tai sąžiningas ir pusiausvyrą išlaikantis ES ir JK susitarimas, liudijantis mūsų pasiryžimą rasti išeitį“, – „Twitter“ tinkle teigia J.-C. Junckeris.

Škotijos pirmoji ministrė Nicola Sturgeon taip pat pranešė, jog jos partijos nariai „nebalsuos už jokią „Brexito“ formą“, nes „su Škotija, kaip ir su kitomis JK tautomis, yra elgiamasi nesąžiningai“.

Jei „Brexito“ susitarimas bus patvirtintas Bendruomenių rūmuose ir EP, jis galėtų būti įgyvendintas iki dabar numatyto termino spalio 31-ąją.

Anksčiau B. Johnsonas skelbė, jog neprašys ES pratęsti „Brexito“ derybų laiko, vietoj to išvesdamas JK iš Bendrijos be sutarties. Tačiau Britanijos parlamentas įstatymu įpareigojo premjerą nesant susitarimo su ES prašyti pratęsti „Brexito“ derybas.

Tiek B. Johnsonas, tiek J.-C. Junckeris paskatino abu parlamentus paremti naują susitarimą.

Ketvirtadienį ir penktadienį Briuselyje vyksta Europos Vadovų Taryba, kur Bendrijos narių vadovai šalia kitų klausimų aptars „Brexitą“ bei bus supažindinti su susitarimo detalėmis.

BBC šaltinių duomenimis, B. Johnsonas prašys Europos Vadovų atmesti bet kokius „Brexito“ pratęsimo pageidavimus.

„Didelis žingsnis pirmyn“

Airijos užsienio reikalų ministras Simonas Coveney sveikino ketvirtadienį Londono ir Briuselio pasiektą naują susitarimą dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos sąlygų.

Anot Airijos diplomatijos vadovo, šis susitarimas yra „didelis žingsnis pirmyn“ ir „gina esminius Airijos interesus“.

Priminęs, kad susitarimą dar turės ratifikuoti JK ir ES parlamentai, S. Coveney Airijos parlamento žemuosiuose rūmuose sakė, kad tai yra „labai reikšmingas pasiekimas,.. kurį verta palaikyti“.